Gündem Haberleri

  AKP'de tezkere hakkında görüşler

  Hürriyet Haber
  03.10.2003 - 16:19 | Son Güncelleme:

  Bazı bakanlar, AKP Kurucular Kurulu toplantısına katılmak üzere geldikleri Ankara Bilkent Oteli'nde gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Irak'a asker gönderilmesi konusunda karar vermek üzere TBMM Kanunlar ve Kararlar Müdürlüğü'nden geçmişteki uygulamalarla ilgili bilgi ve doküman istediklerini, bunları inceleyeceklerini söyledi. Şahin, ''Anayasa ve içtüzüğe uygun olan neyse, ona göre hareket ederiz'' dedi.
    
  ''Hükümet karar vermedi diyebilir miyiz?'' sorusuna ''Gayet, tabii'' yanıtını veren Şahin, Bakanlar Kurulu'nun toplanıp bir sonuca ulaşmadan hükümetin bu konudaki tasarrufunun ortaya çıkmayacağını ifade etti.
    
  Şahin, olası tezkerenin meclisten geçip geçmemesi konusunda 1 Mart'taki gibi bir endişe taşımadıklarını bildirdi.
    
  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''Türkiye'nin, Irak'a asker göndermesi kararı, yetkiyle mi yoksa izinle mi olacak şeklinde tartışmalar var. Konu Bakanlar Kurulu'nda görüşüldü mü?'' sorusuna, ''Konu Bakanlar Kurulu'nda görüşülmedi. Ayrıca, konu Dışişleri Bakanlığı'nın teklifiyle Bakanlar Kurulu'na gelir'' yanıtını verdi. Gönül, tezkerenin geçme ihtimali olup olmadığına ilişkin bir başka soru üzerine, ''Tahmin yok'' dedi.
    
  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, kendisine aynı sorunun yöneltilmesi üzerine, İran'dan yeni geldiğini, mevcut bu tartışmalarla kendisinin değil diğer arkadaşlarının ilgilendiğini söyledi. İran'da yaptığı temaslar hakkında bilgi verebileceğini ifade eden Tüzmen, İran'ın, 2004'ten başlayarak, toplam gümrük vergilerini 5 sene içinde yüzde 4'e kadar indireceğini kaydetti.
    
  ''Tezkere için bir sıkıntı olur mu?'' sorusuna Tüzmen, ''Zannetmiyorum. Bunlarla ilgili çalışmalar ve değerlendirmeler devam ediyor, analizler sürüyor'' karşılığını verdi.
    
  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, konunun netleşmesi için bir kaçgün daha sabredilmesini istedi. Aksu, olası bir tezkerenin meclise gelmesi durumunda 1 Mart'ta olduğu gibi bir sıkıntının yaşanmayacağınısöyledi.
    
  Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır ise Anayasa'nın 92. maddesi ve içtüzüğün 130. maddelerinin konu hakkında karar vermek için açık olduğunu ifade ederek, ''Burada izinden bahsediliyor. (Bakanlar Kurulu'nun önerisi, meclisin izin kararıyla bu olur) deniliyor. Bunu da uygulayacak olan Cumhurbaşkanı'dır. Tezkerenin kapsamının belli olması lazım. Biz hukuk devletiyiz. Konulan kurallar bizi bağlıyor. Buna göre değerlendirmek gerekiyor'' diye konuştu.
    
  Yalçınbayır, tezkerenin meclise gelmesi durumuna oyunun ret olacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı