Gündem Haberleri

  AKP'de 'karma namaz' tartışması

  ANKARA (A.A)
  24.01.2006 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Danışmanı Cüneyd Zapsu'nun eşi ile bazı kadınların erkeklerle birlikte bir camide başı açık namaz kılarken gösteren haber ve fotoğrafa yer vermesi, AKP Grubu'nda tartışıldı.

  Takvim gazetesinin dünkü sayısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Danışmanı Cüneyd Zapsu'nun eşi ile bazı kadınların erkeklerle birlikte bir camide başı açık namaz kılarken gösteren haber ve fotoğrafa yer vermesi, AKP Grubu'nda tartışıldı.

  TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç, grup toplantısı öncesinde gazetecilerin, “Eski Diyanet İşleri Başkanı olarak Cüneyd Zapsu'nun eşi Beyza Zapsu'nun başı açık namaz kılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Başı açık namaz kılınmamalı” dedi.

  Altıkulaç, İstanbul Müftüsü Prof.Dr. Mustafa Çağrıcı'nın, ”Kadınlar başı açık namaz kılmaz. Bütün İslam bilginlerine göre bu namaz geçersizdir” yorumunun doğru olduğunu söyledi.

  AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya da gazetecilerin konuya ilişkin sorularına, “Parlamento'nun fetva işlerine Yaşar Nuri Öztürk bakıyor. Akşam fetvayı vermiş. Ben bugüne kadar böyle bir şey ne gördüm ne duydum. Ama dün akşam Yaşar Nuri Bey'den duydum. Başı açık namaz kılınabileceğini ilk kez kendisinden duydum, başkasından duymamıştım” karşılığını verdi.

  Uzunkaya, Zapsu'un kendisinin veya eşinin örnek olmadığını, vakalar üzerinden olaya bakmamak gerektiğini söyledi.

  KADIN VE ERKEĞİN YAN YANA NAMAZ KILMASI

  AKP Adana Milletvekili Zeynep Ayhan Tekin Börü de namaz kılmanın şartlarının kitapta belirtildiğini belirterek, bunun dışına çıkılamayacağını vurguladı.

  Börü, Hac'dan yeni geldiğini hatırlatarak, ”Orada, zorunlu hallerde imama uyarak namaz kılıyorsunuz. Gittiğiniz yerde hemen bir yer bulup, başlıyorsunuz namaz kılmaya. O zaman yanınızda erkek mi var, kadın mı var ona çok dikkat etmiyorsunuz” dedi.

  "ZORUNLU HALLERDE BİRLİKTE NAMAZ OLABİLİR"

  Zorunlu hallerde namaza uygun kıyafetlerle, gerekirse aynı saflarda namaz kılındığını anlatan Börü, zaman zaman kendilerinin de bu şekilde namaz kıldıklarını kaydetti.

  Börü, “Demek ki zorunlu hallerde kılınabilir. Ama mümkünse, zaman ve zemin uygunsa kadın ve erkeklerin ayrı yerlerde kılması onların rahat etmesi anlamında daha uygun olur. Ama zorunlu bir durumda kılınabilir. Kurtuluş Savaşı'nda kadın ve erkek yan yana, dirsek dirseğe savaşmış. Kabe'de de bu böyle...Zorunlu hallerde insanlar yan yana namaz kıldılar. Bunu çok yadırgamamak lazım” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı