GeriGündem AKP'de ibre boykota dönüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP'de ibre boykota dönüyor

Sezer'in Cumhuriyet Bayramı için eşli-eşsiz davetiye göndermesi, AKP'de resepsiyonu boykot eğilimini güçlendiriyor.

AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Çankaya Köşkü'ndeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu konusunda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yanlış yaptığını belirterek, ''Bu yanlışa iştirak etmek istemiyorum, bu nedenle resepsiyona katılmayı düşünmüyorum'' dedi.

İki AKP milletvekili de davetiyeyi Çankaya’ya iade ederken, açıklama yapan bazı AKP’liler, olayı Sezer’i istifaya çağırmaya kadar götürdüler.

KAPUSUZ: CUMHURBAŞKANI AYRIMCILIK ADIMI ATTI

TBMM'de gazetecilerle sohbet eden AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Çankaya Köşkü'ndeki 29 Ekim Resepsiyonu konusundaki tartışmaların hatırlatılması üzerine, milletvekillerinin resepsiyona katılıp katılmaması konusunda parti yönetimi olarak müdahil olmayacaklarını belirtti.
  
Resepsiyona katılıp katılmayacağı konusundaki kişisel kararının sorulması üzerine Kapusuz, ''Cumhurbaşkanı'nın tutumunu tasvip etmiyorum, şık olmamıştır. Bir ayırımcılık adımı atmıştır'' dedi.
   
Devletin ve milletin birliğinin temsil makamına saygılı olduklarını ancak Sezer'in yanlış yaptığını savunan Kapusuz,  Cumhuriyet geleneğinde, demokratik prensiplerde ve yönetim geleneğinde bu ve benzeri ayrımcılığın yapılmadığını söyledi.

''Bu yanlışa iştirak etmek istemiyorum'' diyen Kapusuz, bu nedenle resepsiyona katılmayı düşünmediğini bildirerek, herkesin kişisel tercihine de saygı duyduğunu belirtti. 
   
"BAŞKA İKTİDAR OLSAYDI İSTİFA ÇIĞLIĞI KOPARIRDI"

Kapusuz, başından beri diyalog, hoşgörü ve uzlaşmacı olduklarını, bu nedenle başından beri ''dik dururuz ama didişmeyiz'' dediklerini hatırlatarak ''Bir gelenek başlatılmak isteniyor adeta... Geçen yıl milletvekili arkadaşlarımız eşleriyle geldi'' dedi.
  
''Kamusal alan'' tanımlama yetkisinin Cumhurbaşkanı Sezer'e ait bulunmadığını ifade eden Kapusuz, Anayasa'nın 104. maddesinin açık olduğunu vurguladı.  

''AK Parti'nin dışında bir başka iktidar olsaydı, bugün Sayın Sezer için herkes istifa çığlığı koparırdı'' görüşünü savunan Kapusuz, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"CUMHURİYET BAYRAMI HERKESİN"

Kapusuz, resepsiyon etrafındaki tartışmaların Türkiye'nin gündeminde olmaması gerektiğini belirterek, ''Sadece bizim için ya da CHP için değil, tüm siyaset erbabı için ayrımcılığı doğru bulmam. Cumhuriyet herkesin ortak bayramıdır. Herkesin içinde bulunması doğru olandır. Nitekim, Hükümet bu konuda destek verdi'' diye konuştu.
  
''AKP'YE PUAN KAZANDIRMIŞ OLABİLİR''

''Cumhurbaşkanı'nın bu hareketi size puan kazandırır mı?'' sorusu üzerine, ''Bunları, puan getirip götürmesi olarak düşünmem. AK Parti, toplum nezdinde maya tutmuş, her geçen gün yükselen değer olarak devam ediyor. Bugün AK Parti'ye daha fazla destek sağlaması için bu ayrımcılık katkı sağlamış da olabilir. Ama AK Parti zaten her geçen gün oyu yükselen bir parti... Biz bunları önemsemiyoruz. Bunlar hiç yaşanmasın istiyoruz. AK Parti'nin böyle birdesteğe, teşvike ihtiyacı da yok'' diye konuştu.

İki AKP milletvekili davetiyeyi Çankaya’ya iade ederken, açıklama yapan bazı AKP’liler, olayı Sezer’i istifaya çağırmaya kadar götürdüler.

AKP Ağrı Milletvekili Mehmet Melik Özmen, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, Sezer’e açık mektup gönderdi. Özmen, Sezer’e şöyle seslendi:

''Sayın Cumhurbaşkanım, sizin kişiliğinizi sevip sevmemek önemli değil. Bu makamın gereği olarak sizden saygı ve hürmetle istirham ediyorum ki;  Çankaya’nın kapıları halka açıp, çoluk çocuk coşkulu bayramlar yapınız. Milletvekili eşlerini arasında ayrım yapıp Çankaya’yı kapatmayınız. Meclis resepsiyonlarına katılmayıp, milletvekilleriyle irtibatını koparmayınız. Resepsiyon ile ilgili tavrınız AKP’ye yönelikse kendi durumunuz tartışmalı hale gelir.''

Özmen, eşinin başının açık olmasına rağren davetiyelerde ayrımcılık yapıldığını ve resepsiyona çağrılmadığını belirterek, ''Cumhurbaşkanlığınızı tartışmaya açmış buluyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanım; tarafsızlığınız ortadan kalkmış, yazılı olmayan görevlerinizi de yapamaz duruma gelmişseniz, ülkenize son bir hizmet yapmanızı sizden düşünmenizi istiyorum'' dedi. Özmen, cumhurbaşkanından beklediği görevin ne olduğunun sorulması üzerine, ''Bunu kendisine bırakıyorum''dedi.

YILMAZCAN DAVETİYEYİ İADE ETTİ

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Yılmazcan, Çankaya Köşkü’ne mektup yazarak, davetiyeyi iade etti. Yılmazcan, "Cumhurbaşkanlığı makamına" diye başlayan mektubunda, şu görüşlere yer verdi:

"Eşim, 7 yıl kurum avukatlığı, 20 yıldır hakimlik yapan ve halen Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten bir hanımefendidir. Zat-ı alinizde geçmişte aynı meslekten olduğunuz malumlarıdır. Aynı çatı altında bulunmaktan rahatsızlık duymayacağınızı tahmin ettiğim eşimin davet edilmediği yere gelmeyi kendime yakıştırmadığımdan davetiyeniz ekde iade edilmiştir.''

ALABOYUN: EŞİMİN BAŞINI ÖRTTÜĞÜNÜ NEREDEN BİLİYORSUNUZ?

AKP Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, Sezer’e gönderdiği mektubunda, "Ev hanımı olan eşimin başını örttüğünü nereden biliyorsunuz? Bizlerin özel hayatını mı takip ettiriyorsunuz?'' diye sordu.

Alaboyun, eşine olan saygısından dolayı resepsiyona katılamayacağını belirtti ve davetiyeyi iade etti. Alaboyun, CHP’li milletvekillerinin eşleriyle, AKP’lilerin eşsiz çağrılmasının ayrımcılık olduğunu vurguladı.

BAĞIMSIZ GÜNEY: EŞİM TIP PROFESÖRÜ

Bartın Bağımsız Milletvekili Ülkü Güney de benzer bir mektup yazarak, eşinin 29 yıldan beri üniversitede görev yapan bir tıp profesörü olduğunu belirterek, "eşsiz" davete katılamayacağı bildirmişti.

ELKATMIŞ: CUMHURBAŞKANI'NIN YAPTIĞI SAYGISIZLIK

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in milletvekillerine farklı davetiye göndermesini ''Saygısızlık'' olarak nitelendirdi. Elkatmış, Cumhurbaşkanı Sezer'in ''Yanlıştan dönüp, özür dilemesini beklediğini'' söyledi.

Komisyon Başkanı Elkatmış, geçen hafta AİHM'de yaptıkları temaslarhakkında bilgi vermek üzere Parlamentoda bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ndeki resepsiyon konusunda yaşanan tartışmalara değinen Elkatmış, her milletvekilinin eşit olduğunu söyledi. ''Cumhurbaşkanı'nın aklı başına yeni mi geldi?'' diye soran Elkatmış, daha önce de Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne başörtülü kadınların gittiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı'ndan gönderilen davetiyeden ''Utandığını'' ifade eden Elkatmış, davetiyeyi yarın iade edeceğini, fotokopisini de çektirip ''Utanç vesikası'' olarak saklayacağını söyledi. Mehmet Elkatmış, Cumhurbaşkanı Sezer'ı kınadığını bildirerek, ''Yanlıştan dönüp özür dilemesini bekliyorum'' dedi.

KADINLAR KATILMIYOR

Resepsiyon için "eşli'' davet alan kadın milletvekillerinin büyük bölümü de AKP'li milletvekillerinhin türbanlı eşlerinin davet edilmemesine tepki göstererek resepsiyona katılmama eğilimini benimsedi.

Bu uygulamaya tepki gösteren kadın milletvekillerinden Fatma Şahin ve Nimet Çubukçu ile birlikte kabinenin tek kadın bakanı Güldal Akşit ile yine AKP’nin tek kadın yöneticisi Nükhet Hotar’ın da Ankara dışında olmalarını mazeret göstererek resepsiyona katılmayacakları öğrenildi.

Bu gelişmeler ise resepsiyona AKP’den katılımın oldukça düşük olacağı yorumlarına neden oldu.

AZMİ ATEŞ’İN TEPKİSİ

İstanbul Milletvekili Azmi Ateş de daha önce iki kez eşli davet edildiği Köşk’e bu kez eşsiz davet edildiğini belirterek, "Eşsiz davet edildiğim için resepsiyona katılmayı düşünmüyorum'' dedi.  Ateş, şöyle şöyle konuştu:

"Hukukun siyasallaştığı, siyasetin hukuksuzlaştığı bir ortamda hukukçu kimliği dolayısıyla Türkiye’nin nefes alması için Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyumu Sayın Sezer’e vermiş ve seçilmesini de gayretli bir şekilde desteklemiştim. Son daveti demokrasiyle bağdaştıramıyorum.''

EŞİ TÜRBANSIZ OLANLAR RESEPSİYONA GİDECEK

Eşinin başı kapalı olmasına karşın CHP’deyken "eşli'' davet alan Batman Milletvekili Mehmet Nezir Nasıroğlu, AKP’ye geçtikten sonra bu kez "eşsiz'' davet aldı.

Eşinin başı açık olan Ağrı Milletvekili Cemal Kaya da, CHP’deyken "eşli'' davet almasına karşın, AKP’ye geçtikten sonra "eşsiz'' davet aldı. Sezer’in "eşsiz'' davetine tepki gösteren Nasıroğlu ve Kaya, katılmaya karar vermeleri halinde resepsiyona eşlerini de götüreceklerini açıkladılar.

Eşi türbansız olmasına karşın eşsiz davet edilen AKP Afyon Milletvekili Mahmut Koçak da, eşini resepsiyonu götürme kararı aldı.

Koçak, Eğer eşim resepsiyona alınmazsa, asıl o zaman konuşacağım'' derken, eşinin türbansız olmasına rağmen resepsiyona davet edilmemesine üzüldüğünü vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle