GeriGündem AKP yüzde 30 kadın kotası uygulayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP yüzde 30 kadın kotası uygulayacak

AK Parti, bu yıl sonunda yapmayı planladığı 2. Olağan Büyük Kongresinde yüzde 30 kadın kotası uygulayacak.

İlk büyük kongresinde kadınların yüzde 20 oranında yönetime getirilmesine olanak sağlayan AK Parti, 2006 yılının Ekim veya Kasım ayında gerçekleştireceği büyük olağan kongresinde bu oranı, yüzde 30'a yükseltmeye karar verdi. AK Parti, yerel seçimlerde de kadınların yönetime taşınması için bu hedefi yüzde 30 olarak belirlemişti.
AK Parti'nin Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, partinin yayın organı “Türkiye Bülteni”ne yaptığı açıklamada, partinin kongre sürecine ilişkin bilgiler verdi. Yazıcı, ”Biz ana kademe yönetimlerinde, kadınlara ve gençlere yer verilmesini istiyoruz. Birinci olağan kongrede, 'en az 20' demiştik, bu çıtayı herhalde biraz daha yükselteceğiz. En az yüzde 30 düzeyine çıkaracağız” dedi.
Yazıcı, 2. Olağan Kongre takvimine göre geçen yılın Aralık ayı sonuna kadar beldelerin kongrelerinin tamamlandığını, Ocak ayı sonundan itibaren ilçe kongrelerini başlatacaklarını, il kongrelerinin ise Haziran sonu gibi bitirileceğini ve 2006 yılı Ekim veya Kasım ayında 2. Olağan Büyük Kongrenin gerçekleştirileceğini bildirdi.

-ADAY KRİTERLERİ-

AK Parti teşkilatında görev alacak kişilerde aranılan kriterleri de sıralayan Yazıcı, AK Parti'nin insan kaynakları bakımından Türkiye'nin en zengin partisi olduğunu kaydetti.
AK Parti'nin üye sayısının 2.5 milyona yaklaştığını, partilerinde siyaset yapmak isteyen deneyimli birçok insan olduğunu belirten Yazıcı, teşkilatın yapısıyla ilgili bir anket yaptırdıklarını açıkladı.
Bu ankete göre, teşkilatlarda görev alanların yüzde 40'ının ilk kez siyasete başladığını belirten Yazıcı, söz konusu partililerin siyaseti, siyaset tarzını, siyasetin etik kurallarını AK Parti'de öğrendiklerini ifade etti. Yazıcı, AK Parti teşkilatlarında aranılan özellikleri şöyle sıraladı:
“Ne yaparsak AK Parti daha iyi noktaya gelir, ne yaparsak bulunduğumuz yörede AK Parti'yi çok daha iyi temsil edebiliriz, çok daha iyi bir duruma getirebiliriz? Bunları gözetmeleri gerekir. Önemli olan, kongrelerimizde AK Parti'nin hedeflediği üretimi sağlamak.
Hedeflediğimiz üretimi sağlayabildiğimiz için birinci şart, uyumlu bir ekibi oluşturmaktır. Uyumlu bir ekip oluşturamazsanız üretim sağlayamazsınız, bütün enerji çekişmeye dönüşür. Bu konuda toleranslı davranmalıyız. Bizim uyumlu ekipten kastımız, her şeye tek gözlükten bakan, aynı sözcükleri kullanarak değerlendiren insanların oluşturduğu bir küme değil. İnsanlar farklı düşünebilmeli, farklı bakabilmeli ama sonuçta kararlar oluştuktan sonra onun arkasında olabilecek, onu takip edecek donanımda insanlardan oluşan bir ekip olmalı.”

-“GENÇLER VE KADINLAR DAHA FAZLA YER ALMALI”-

AK Parti olarak, gençlerin ve kadınların siyasette daha fazla yer almasını istediklerini dile getiren Yazıcı, 1. Olağan Büyük Kongrede yüzde 20 olan kadın kotasını, yüzde 30 düzeyine çıkaracaklarını bildirdi. Yazıcı, “Çıtayı yükselteceğiz ve en az yüzde 30 düzeyine çıkaracağız” dedi.
AK Parti'de görev alacak kişilerin “dürüst, şaibesiz ve çalışkan” olmasına büyük önem verdiklerini ifade eden Yazıcı, AK Parti ailesinin bireylerinin de bu alana leke getirecek bir davranış içinde olamayacaklarını kaydetti.
Yazıcı, teşkilatlara da “Leke getirecek davranış içerisinde olanlara karşı da toleranslı davranamayız. Arkadaşlarımızın en hassas olacakları noktalardan bir tanesi budur. Hiç kimsenin bu aileye leke sürmeye hakkı yoktur. bu konuda arkadaşlarımızın hassas davranması kaçınılmazdır” uyarısında bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle