Gündem Haberleri

  AKP, Yıldırım’ı devirdi

  Hürriyet Haber
  16.03.2005 - 01:54 | Son Güncelleme:

  İTO’da başkanlık yarışı son anda ortaya çıkan Murat Yalçıntaş’ın zaferi ile sonuçlandı. Seçimin ilk adımında Mehmet Yıldırım’la yarışan AKP kurucusu İbrahim Çağlar, Yalçıntaş lehine çekildi. AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş, 120 oy alarak İTO’da Yıldırım dönemini bitirdi.

  İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) seçimlerinde Mehmet Yıldırım’ın 10 yıllık başkanlığı dün bitti. AKP İl Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş Türkiye’nin en büyük odasının yeni başkanı oldu. AKP’nin kurucularından İbrahim Çağlar’ın önceki gece çekilmesiyle son anda ön plana çıkan Yalçıntaş, geçerli 228 oyun 120’sini aldı. Yalçıntaş’ın listesinden, Mehmet Yıldırım’a muhalif olan eski yönetim kurulu üyeleri Çamur Ali Kopuz ve Bülent Barlak da yeniden yönetime girdi. Seçimlerde 2 oy geçersiz olurken, Yıldırım’ın aldığı oy sayısı 106’da kaldı.

  GECE YARISI OPERASYONU:

  İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) delegeleri ile disiplin kurulu üyeleri seçimleri dün yapıldı. 228 meclis üyesinin oy kullandığı seçime saatler kala seçimin kaderi de değişti. Kendi meslek komitesinden İTO meclisine seçilemeyen İbrahim Çağlar, yerine Madeni Eşya Meslek Komitesi’nde kendi şirketinden seçilen Murat Yalçıntaş başkan adayı oldu ve seçimi kazandı. Yalçıntaş’ın adı önceki gece geç saatlerde aralarında AKP milletvekilleri, il başkanları ve MÜSİAD temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda öne çıktı.

  BAŞBAKAN ‘ÇEKİL’ DEDİ:

  Yalçıntaş’ın isminin ortaya atılmasında en önemli etkenin Çağlar’ın aday olduğu bilumum iplik komitesinde seçimi kaybetmesi ve İTO Meclisi’ne Albayraklar’ın şirketi Aydın Turizm’le personel taşımacılığı komitesinden girmesi oldu. İddiaya göre Başbakan Tayyip Erdoğan, İbrahim Çağlar’ın bu durumda başkan adayı olarak devam etmesinin İTO’daki geleneklere uymadığı yönündeki eleştirileri dikkate aldı. Ayrıca, Albayrak Grubu ile ilişkilerinin daha önce de gündeme geldiğini düşünerek Murat Yalçıntaş’ın aday olmasını istedi.

  GÜÇLÜ MUHALEFET:

  İTO’daki seçimlerin en önemli sonucunun ‘uzun bir aradan sonra ilk kez İTO Meclisi’nde güçlü bir muhalefetin ortaya çıkması’ olduğu yorumları yapıldı. Bu nedenle muhalefetin isterse İTO’nun çalışmasını mecliste güçleştirebileceği belirtildi. İTO meclisinde önceki dönemde muhalefet yoktu. Güçlü muhalefetin İTO’da faaliyetleri bloke etmemesi için 24 Mart’ta yapılacak İTO Meclis Başkanı’nın iki tarafın da onayladığı bir isim olması gerektiği konuşuluyor.

  240 bin üyeli İTO’nun yeni yönetimi

  Murat Yalçıntaş

  İbrahim Çağlar

  Tahsin Öztiryaki

  Ferruh Gök

  Erhan Erken

  Çamur Ali Kopuz

  Şekip Avdağıç

  A. Bülent Barlak

  Abdullah Çınar

  Sait Kılıç

  Şaban Dişli

  Yalçıntaş: İTO’ya siyaset bulaşmaz

  SEÇİM
  sonuçları açıklandıktan sonra bir değerlendirme yapan İTO’nun yeni Başkanı Murat Yalçıntaş, şunları söyledi: ‘İTO’nun gelenekleri siyasetin odaya karışmaması yönündedir. Ben de bundan sonra sanayici ve işadamı olarak tercihimi yaptım, odaya ve işadamlarına hizmet edeceğim. Hedefim dünya pazarlarıyla İstanbul’u, İstanbulla dünya pazarlarını buluşturmak. Bu seçimin galibi İstanbul Ticaret Odası’nın 300 bini aşan üyesidir, İstanbul’un esnafı, tüccarıdır. İstanbul tercihini değişimden, dinamiklikten yana kullanmıştır. Ben ekibimle beraber görevi devraldım. İnanıyorum ki İstanbul tüccarını, esnafını. sanayicisini çok daha iyi yerlerlere taşıyacağız.’ Murat Yalçıntaş seçimi kazandığı kesinleştikten sonra kendisini destekleyenlere lokum dağıttı.

  DEMOKRATİK MÜCADELE:

  Murat Yalçıntaş ve İbrahim Çağlar, seçim sonucunun açıklanmasından sonra Mehmet Yıldırım’ı makamında ziyaret etti. Yıldırım, Yalçıntaş ve Çağlar ile tokalaşırken, ‘Bundan sonraki hizmetlerinizde biz de yardımcıyız’ dedi. Mehmet Yıldırım ‘Biz bir ideal uğruna savaş verdik, seçim mücadelesi verdik. Bunu da demokratik bir yapı içerisinde yaptık. Neticenin ülkemize, Ticaret Odamıza hayırlı olmasını diliyorum. Neticede ben bir fazilet mücadelesi verdim. Demokratik yapı içinde baskılara karşıma çıkanlara da boyun eğmedim’ dedi.

  40 yaşındaki yeni başkan Nevzat Yalçıntaş’ın oğlu

  İTO
  ’nun yeni başkanı Murat Yalçıntaş, 1965 İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi’ne Türkiye 200’üncüsü olarak girdiğini söyleyen Yalçıntaş, AKP Milletvekili Nevzat Yalçıntaş’ın oğlu. Yalçıntaş, Brüksel’de AB’de iki yıl, uluslararası bir kalkınma bankasında da üç yıl çalıştığını, ardından Türkiye’ye döndüğünü belirtti. Fransızca, İngilizce, Arapça ve Almanca bilen Yalçıntaş, AKP’de Siyaset Akademisi adlı projenin de mimarlarından. AKP’nin zaferle çıktığı iki seçimde de aday ve strateji belirleyen en önemli isimler arasında yer alan Murat Yalçıntaş’ın adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de geçmişti. Ancak Murat Yalçıntaş’ın uzun süredir İTO seçimlerine odaklandığı ve İTO Başkanlığı’nın tesadüf olmadığı ileri sürüldü.

  Bütçesi 60 trilyon gayrimenkulü 400 milyon dolar

  İTO Türkiye’nin en büyük en zengin ticaret odası. Yenibosna’daki Dünya Ticaret Merkezi’nin yüzde 48 İTO’nun ve burada İTO’nun payına düşen gayrimenkulun yaklaşık 300 milyon dolar olduğu bildiriliyor. Sirkeci’deki gayrimenkullerinin değeri de 100 milyon doları buluyor. İTO’nun geçen yıl ki bütçesi yaklaşık 60 trilyon liraydı. İTO, Doğu Yatırım Holding, Formula İstanbul, Motor Sporları ve Organizasyon, Umat Gümrük ve Turizm, Ticaret Üniversitesi’nin de büyük ortağı.

  NOTLAR

  AKP’den istifa edecek

  İTO Meclis Başkanı Atalay Şahinoğlu, oda temsilcilerinden gelen talepler üzerine Çağlar ile Yıldırım’ı İTO’da buluşturmak için önceki gün harekete geçti. İki aday da bu teklifi kabul etti ve Şahinoğlu’nun isteği ile Pazartesi günü öğleden sonra buluşmak üzere anlaştılar. Çağlar son anda ‘Mehmet Yıldırım ‘Çağlar beni tebrik etmeye gelecek’ demiş, ben gelmiyorum’ diyerek bu buluşmadan vazgeçti.

  Murat Yalçıntaş, AKP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmeden seçime girdiği için eleştirildi. Ancak, Şubat ayında CHP’lilerin önerisiyle değişen yasa ile siyasi partilerin çeşitli organlarında görev alanların Oda’larda görev almasının önü açılmıştı. Yalçıntaş seçim sonuçlarının açıklamasına saatler kala; bu yöndeki eleştirileri ‘Siyaset yapıyorum ama aynı zamanda da tüccarım, sanayiciyim. Partideki görevimden seçimi kazanırsam istifa edeceğim’ dedi.

  Seçimin ilk saatlerinde Mehmet Yıldırım rakibinin değişmesiyle ilgili olarak, ‘Karşımda kimlerin olduğu, kimlerle çalıştıkları ortada. Adayın son anda değişmesi benden korktuklarının göstergesidir’ dedi.

  İbrahim Çağlar açıklamasında ‘Doğru zamanda, doğru kararı verenler için daha büyük ve önemli kararların önü açılır’ dedi.

  Yalçıntaş’ın listesine Değişim Grubu’ndan Çamur Ali Kopuz, Ferruh Gök, Bülent Barlak ve Tahsin Öztiryaki girdi.

  İki başkanın da TOBB delegeleri listesinde Çetin Nuhoğlu, Başaran Ulusoy, Ethem Sancak, İbrahim Dumankaya, Atıf Ketenci, Yusuf Dildar, Osman Yalçın Coşkun ve İlhan Erem vardı.

  Meclis başkanlığı için Gülümser Yıldırım, Mithat Yümlü ve Osman Deveci’nin aday olacağı öğrenildi. Atalay Şahinoğlu hala en güçlü isim olarak öne çıkıyor. Şahinoğlu’nun bir süredir Mehmet Yıldırım’ın ‘tek başına’ yönetiminden memnun olmadığı bildirildi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı