Gündem Haberleri

  AKP ve CHP Anayasa değişikliğinde anlaştı

  ANKA
  27.10.2005 - 18:27 | Son Güncelleme:

  Torba yasadan "Unakıtan affı" olduğu belirtilen bölüm ve 28 Şubat sürecinde yurt dışı eğitimi kesilerek yurda çağrılan doktora öğrencilerine af getiren maddeler komisyona geri çekildi.

  AKP, CHP ile anlaşması sonucunda Bazı Kamu Alacaklarının Tahsil ve Terkinine ilişkin yasa tasarısından, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a af getiren madde ile 28 Şubat sürecinde yurtdışı eğitimi kesilerek yurda çağrılan doktora öğrencilerine af getiren maddeyi komisyona geri çekti. Anlaşma gereği CHP, yarın ikinci tur oylaması yapılacak Anayasa değişiklik teklifinde kabul oyu kullanacak.

  AKP ve CHP’nin Danışma Kurulu’nda anlaşamamasının ardından yarın 23.00’ten sonra Anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur oylamasının yapılmasına ilişkin AKP önerisi TBMM Genel Kurulu’nda ele alındı. Muhalefet partilerinin karşı çıkmasına karşın öneriye göre, yarın Genel Kurul’da gece saat 23.00’den sonra Anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur oylaması yapılacak.

  Bu arada AKP ve CHP’nin anlaşması sonucunda Genel Kurul’da görüşülmekte olan Bazı Kamu Alacaklarının Tahsil ve Terkinine ilişkin yasa tasarısından, 2, 3, 7, 8, 9, 12, 13, 15, 17, 33 ve 34. Maddeler Plan ve Bütçe Komisyonu’na geri çekildi. Sözkonusu maddeler arasında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a af getiren madde ile 28 Şubat sürecinde yurtdışı eğitimi kesilerek yurda çağrılan doktora öğrencilerine af getiren madde de bulunuyor.

  Komisyon sözkonusu maddeleri geri çekmeden önce Genel kurul’da bir konuşma yapan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tasarıda kimsenin şahsi menfaati veya birilerine "kıyak çekmek" için hükümler getirilmediğini söyledi. Ülkede kronik hale gelmiş problemler bulunduğunu ve bunların çözüm yerinin TBMM olduğunu kaydeden Unakıtan, tasarıyla getirilen çözümlerin tamamen kronikleşmiş problemlerin çözümüne yönelik olduğunu kaydetti. Unakıtan, kendisine af getirildiği söylenen üçüncü maddenin, şahsi bir kastı, suçu olmaksızın cezaya çarptırılmış binlerce kişinin mağduriyetini önlemek ve diğer bir yasaya uygunluğunu sağlamak için hazırlandığını anlatırken, "Ama sayın muhelefet partisinin siyaseten açıkça karşı çıkması ve anayasada da bu hususta ancak bundan dolayı destek vereceklerini söylediklerinden dolayı biz anayasa değişikliğini tahlikeye düşürmemek için bu maddeyi geri çekiyoruz" dedi. Unakıtan, bütçenin aksamasının bütün Türkiye’nin işlerinin aksayacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı