GeriGündem AKP savunmasını verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  150
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP savunmasını verdi

AK Parti yetkilileri, parti hakkındaki kapatma davasında esas hakkındaki savunmayı Anayasa Mahkemesi'ne sundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile AK Parti Grup Başkan Vekilleri Sadullah Ergin ve Bekir Bozdağ, partinin esas hakkındaki savunmasını saat 16.45'te Anayasa Mahkemesi'ne getirdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın 30 Mayısta verdiği esas hakkındaki görüşünün ardından 1 ay içinde esas hakkındaki savunmasını vermesi gereken AK Parti, yasal sürenin dolmasına 13 gün kala savunmasını Yüksek mahkemeye sundu.

Savunmanın tesliminin ardından Dengir Mir Mehmet Fırat kısa bir açıklama yaptı:

"Savunma, üç ana klasörden oluşuyor. Bu üç temel klasörün birinci kısmı partinin hukuki savunması, ikinci klasör sayın genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan hakkında ileri sürülen iddiaların cevapları ile ilgilidir. Üçüncü klasör ise yasaklanması istenen 70 kişiyle ilgili savunmaları içermektedir. Toplam 402 sayfa. Detayları AKP’nin internet sayfasından öğrenebilirsiniz.Savunmamızda Cumhurbaşkanı Gül ile ilgili özel bir bölüm yok.
Türban savunması bizim söylememiz değil. Başsavcının söylemlerinden yer alıyor."

Bundan sonra belirlenecek bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya sözlü açıklama, AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, “temelli kapatma” yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre “Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma” kararı da verebilecek.

   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle