Gündem Haberleri

  AKP milletvekili türbanlı eşiyle katılınca, asker töreni terketti

  KÖRFEZ(Kocaeli), (DHA)
  29.10.2007 - 14:32 | Son Güncelleme:

  KOCAELİ’nin Körfez İlçesi’ndeki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında türban krizi yaşandı. AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu türbanlı eşini protokolun en ön sırasına oturtunca, Garnizon Komutan Vekili Hava Yarbay Vedat Göger ve diğer askerler protokolu terketti. Baştopçu, akşamki resepsiyona yine eşiyle geldi ve askerler topluca öğretmenevinden ayrıldı.

  Diyarbakır'da da türban krizi

  Körfez İlçesi’nde Alparslan Türkeş Stadı’nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları sırasında, AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu, türbanlı eşi Hale Baştopçu ile birlikte protokolun en ön sırasına oturdu. Bu sırada Kaymakam Erol Türkmen, Belediye Başkanı AKP'li Yunus Pehlivan, Hava Radar Mevzii ve Körfez İlçe Garnizon Komutan Vekili Hava Radar Yarbay Vedat Göger tribünden inerek halkın bayramını kutladı.

  Kutlamaların tamamlanmasının ardından Yarbay Vedat Göger, milletvekili Muzaffer Baştopçu’nun türbanlı eşinin hala tribünde oturduğunu görünce yerine oturmadan, beraberindeki subay ve astsubaylara baktıktan sonra tribünden inerek diğer askerlerle birlikte stadyumu terketti. Komutan ve subaylar standyumdan ayrılırken, protokol tribününde soğuk hava esti.

  Kutlamalara, Muzaffer Baştopçu’nun eşinin türbanlı olduğu bilindiğinden eşsiz davet edildiği, buna rağmen Baştopçu'nun eşini de törene getirdiği belirtildi.

  "KOMUTAN EŞİMİN BAYRAMINI KUTLADI"
  AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu, askerlerin türban nedeniyle protokolden ayrıldıkları iddialarını reddetti. Hurriyet.com.tr'nin sorularını yanıtlayan Baştopçu şunları söyledi:

  Sabah saat 10.00 sıralarında kutlamaların yapılacağı stada geldik. Kaymakam beyin eşi protokolde yalnız oturuyordu. Eşim onun yanına oturdu. Ben kaymakam bey için bir sandalye boş bırakarak oturdum. Beş dakika sonra kaymakam, garnizon komutanı vekili ve belediye başkanımız protokole geldiler.

  Biz kutlamalarımızı yaptık: Komutanımızın eşi de vardı. Garnizon komutan vekili eşimle tokalaşarak bayramını kutladı. Hatta o ara eşimle komutanın eşi kısa bir süre sohbet etti. Dah sonra bayramlaşma için anons edildi.

  Kaymakam, belediye başkanımız ve garnizon komutanımız yeşil sahaya indiler: kaymakamımızın öğrencilerin bayramını kutladı. Ardından halkımızın bayramını kutladı.  Ardından üçü birden şeref tribününe yöneldiler. O sırada komutanımız kaymakamla birlikte konuştular.

  "NEDEN AYRILDILAR BİLMİYORUM"

  -Ne konuştular biliyor musunuz?

  Bu onların ikisi arasında yaptıkları bir konuşma. Ben bilemem onların ne konuştuğunu. Komutan tribündeki askeri zevatla birlikte ayrıldı. İstiklâl Marşı ve saygı duruşuna katılmadılar.

  -Kaymakam beye sordunuz mu neden ayrılmışlar diye?

  Hayır konuşmadık. Gazeteciler bana onların neden ayrıldıklarını sordular. Ben bilemeyeceğimi söyledim: Onlara sormaları gerek.

  AKŞAMKİ RESEPSİYONDA İKİNCİ KEZ TÜRBAN KRİZİ

  AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu’nun, protokole türbanlı eşini de getirmesi nedeniyle Garnizon Komutan Vekili ile diğer askerlerin protokolü terketmesinin ardından ikinci türban krizi akşamki resepsiyonda yaşandı.

  Baştopçu'nun bu resepsiyona da türbanlı eşi ile birlikte katılması üzerine Garnizon Komutanı Yarbay Vedat Göger ile beraberindeki askerler bir kez daha topluca resepsiyonu terketti.

  Körfez Kaymakamlığı’nın, bu akşam saat 19.00’da Körfez İlçesi Öğretmenevi’nde düzenlenen resepsiyona Körfez Kaymakamı Erol Türkmen, Garnizon Komutanı Yarbay Vedat Göger ile beraberindeki askerlerle birlikte katıldı. Bir süre sonra ‘Eşiyle’ kaydıyla davetiye gönderildiği belirlenen AKP Milletvekili Muzaffer Baştopçu, yaşanan krize rağmen türbanlı eşi Hale Baştopçu ile davete katıldı. Muzaffer Baştopçu ve eşi bir masaya yöneldiği sırada, onları gören Garnizon Komutanı Yarbay Vedat Göger ile onunla birlikte repsepsiyona gelen 30 dolayında asker, hemen kapıya yönelerek öğretmenevini terketti.

  Salonda sabahki törenler gibi soğuk bir hava eserken, DHA muhabirinin sorusu üzerine AKP'li Muzaffer Baştopçu, “Bu konuyla ilgili açıklama yapmayacağım. Ben internet sitelerinde yayınlanan daha önceki haberlerle ilgili açıklamalarımı yaptım. Yorum yok” demekle yetindi.

  AKP'li Baştopçu'nun stadyumdaki gösteriler için gönderildiğini söylediği ancak Körfez Öğretmenevi'nde düzenlenen resepsiyon için hazırlanan davetiye:

      

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı