Gündem Haberleri

  AKP, MHP: Milli mutabakat / CHP, HDP: Aydınlatılsın

  Nuray BABACAN-Turan YILMAZ-Bülent SARIOĞLU/ANKARA
  15.07.2017 - 19:40 | Son Güncelleme:

  15 Temmuz darbe girişiminde bombaların hedefi olan Meclis’te, saldırının yıldönümünde özel oturum yapıldı. Partiler, demokrasiyi tehdit eden riskler ve toplumsal kutuplaşmalara karşı ortak mücadele mesajları verdi. Başbakan Binali Yıldırım, “Siz kalleş oldukça biz daha çok kardeş olacağız” derken, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Pek çok karanlık noktanın aydınlatılmasına ortam hazırlanamamıştır” dedi.

  TBMM’de dün yapılan özel oturum, olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapıldı. Görüşme öncesinde yerleşkenin çevresi bariyerlerle kapatılırken, polis helikopterleri tören boyunca güvenlik uçuşu yaptı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın 15 Temmuz sergisini açmasının ardından TBMM’ye gelen bakan, eski veyeni milletvekilleri, özel oturum için Genel Kurul’a geçtiler.

  ARINÇ DİKAT ÇEKTİ

  Özel oturuma katılanlar arasında eski milletvekili Bülent Arınç ve eski Başbakan Yıldırım Akbulut dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, özel oturumu izlemek için geldiği Meclis’te törenle karşılandı. 15 Temmuz özel oturumuna ve sergisine yabancı misyon şefleri de ilgi gösterdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar başta olmak üzere kuvvet komutanları, yüksek yargı temsilcileri de tam kadro özel oturumda hazır bulundular. Bazı milletvekillerinin aileleri ve çocukları da özel oturumu izledi.

  AKP, MHP: Milli mutabakat / CHP, HDP: Aydınlatılsın

  CIMBIZ ATIŞMASI

  CHP’liler oturumda zaman zaman “20 Temmuz darbesini unutmayacağız” diye laf attılar. Meclis Başkanı Kahraman, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’la tartıştı. Yıldırım’ın kullandığı kavramlara itiraz eden Kahraman, “Türkiye’de tutsak yok, esir de yok, tevkif edilmişler var. Türkiye’de zulüm var diye ifade edemezsiniz” diye konuştu. Sözlerinin ‘cımbızlanarak’ eleştirildiğini söyleyen Yıldırım ise “15 Temmuz öncesi biz bir darbe ihtimaline dikkat çekerken, siz yine şimdi düşündüğünüz gibi düşünüyordunuz” karşılığını verdi. Kahraman ise “Cımbızla çekmedim. Cımbızla araya yerleştirdiğiniz konuşmalarınızdan bahsettim” dedi.

  AKP, MHP: Milli mutabakat / CHP, HDP: Aydınlatılsın

  MECLİS ALBÜMÜNE CHP’LİLERİ KOYMADILAR

  MECLİS’teki özel oturum başladığında, milletvekili sıralarına konulan ve TBMM Başkanlığı’nca hazırlanan 15 Temmuz kitapçığında o gece Genel Kurul’da bulunan CHP’lilerin fotoğraflarına yer verilmemesi, CHP’lilerin tepkisini çekti. TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuşurken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “CHP’li vekiller yok muydu o akşam? Babasının çiftliği ya burası. İsmail Ağanın çiftliği burası” diye seslendi. Kahraman, “Hele oturun. Böyle bir günde. Her zaman olacak da bugün de gene sabredin” karşılığını verirken, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da “Fotoğraf gönüllerde” diye seslendi. CHP’liler Meclis sıralarına bırakılan kitapçığı almadı.

  AKP, MHP: Milli mutabakat / CHP, HDP: Aydınlatılsın

  SIĞINAK TABELALARI

  15 Temmuz özel oturumu için TBMM’de günlerdir süren hazırlıklar tamamlanırken, ilk kez tüm koridorlara ‘Sığınağa gider’ tabelaları asıldı. 15 Temmuz’un yıldönümünde sığınağın yerine ilişkin tabelalar ironi oldu. Milletvekilleri, “Hayırdır, bu tabelalar niye asıldı?” diye espri yaptı.

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı