Gündem Haberleri

  'AKP, Menderes, Demirel ve Özal çizgisinde'

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)
  23.07.2007 - 00:54 | Son Güncelleme:

  ERKEN genel seçimlerinden çıkan sonucu değerlendiren Sabancı Üniversitesi’nden siyaset bilimci Prof. William Hale, AKP'nin, merkezi peşinden sürükleyen ve iktidardayken oyunu artırabilen, Menderes, Demirel ve Özal çizgisinde bir parti olduğunu kanıtladığını söyledi.

  Prof. William Hale ve Dr. Sinan Ciddi, seçim sonuçlarını BBC Türkçe servisi için değerlendirdi. Prof. Hale, çıkan sonuçların AKP açısından, 1950 ve 1954 seçimlerinde Adnan Menderes’in Demokrat Partisi’nin, 1965 seçiminde Süleyman Demirel’in Adalet Partisi’nin ve Turgut Özallı ANAP’ın gösterdiği başarıyı hatırlattığını söyledi. Hale’in çıkan sonuçlardan yola çıkarak yaptığı bazı analizler şöyle:

  * AKP, bu seçimde Erdoğan’ın da söylediği gibi, ‘toplumsal merkezin adresi’ olduğunu teyit etmiştir.’

  * AKP her bölgede oyunu artırdı, özellikle Karadeniz bölgesinde, Güneydoğu Anadolu’da ve büyük şehirlerde. Bunun nedeni, MHP ve CHP’nin son sert siyasi çıkışları olabilir.

  * Geçen seçime kıyasla CHP, oyunu yüzde 1,5 oranında artırdı. MHP ise yüzde 8 oranında oy kazandı.

  * Bu seçim sonucunda mecliste temsil edilen oy, Türkiye’nin yüzde 85’ini temsil ediyor. Bu oran geçen seçimlerde yüzde 54 civarındaydı.

  * Bağımsızlar, tahmin edilenden daha az oy ve daha az sandalye kazandı. Kapatılan DEHAP, 2002 seçiminde parti olarak seçime girdiğinde yüzde 6 civarında oy kazanmıştı. Ancak bu seçimde DTP’li bağımsızların oy oranı yüzde 3,5 civarında. Bu nedenle DTP tamamen başarılı oldu denemez. Çünkü bağımsızların toplamda 30- 35 sandalye çıkarmaları beklenmekteydi. Bunun nedenlerinden biri de DTP’nin bazı bölgelerde bağımsız aday göstermemesi de olabilir.

  * AKP’nin sandalye sayısı 340 civarında olacak. DTP’li bağımsızların oluşturacağı grup da 23 kişiden oluşursa, AKP için DTP ile kurulacak bir uzlaşma, anayasayı değiştirmek için yeterli olmayacak. Bu nedenle AKP’nin ya CHP ya da MHP ile belli hassas konularda uzlaşma sağlaması gerekebilecek.

  * AKP’nin bu seçim zaferi yatırımcıların hoşuna gidecektir. Piyasalar istikrarlı bir hükümet ve Cumhurbaşkanlığı konusunda uzlaşma bekliyor. AKP ve laik kesim arasında yaşanabilecek bir çatışma, piyasaları ve geniş halk kesimlerini memnun etmeyecektir.

  * AKP, eğer bu seçim zaferini insan hakları ve ekonomik gelişme konusunda daha hızlı ilerlemek için kullanırsa Avrupa Birliği ile daha fazla yakınlaşabilir.

  * Irak konusu, yeni AKP hükümetinin en önemli sorunlarından biri olacak. Hükümet, Irak konusunda net bir bir yaklaşım saptamak zorunda olacak. İki sene içinde ABD Irak’tan kuvvetlerini çekecek. Bu nedenle Türkiye, ABD’nin içinde olmadığı bir Irak’ın geleceği hakkında strateji geliştirmek zorunda olacak. Irak’ta bir kaos ortamı, Türkiye için tehlike yaratabilir. Türkiye, Irak’ın komşuları ile anlaşarak, herhangi bir komşu ülkenin Irak’a müdahalede bulunmasını önlemek isteyebilir. İstikrarlı ve güçlü bir hükümet, Irak konusunun güçleştiği bir dönemde Türkiye açısından iyidir. Ancak bu durum, Türkiye açısından Irak sorununun ABD’den ve uluslararası konjonktürden bağımsız olarak çözülebileceği anlamına gelmemektedir.

  * Seçim sonucunda oluşan rakamlara göre, erken genel seçim sonucunda: Hükümet kurabilmek için TBMM’de 276 sandalyeye ihtiyaç olduğu gözönüne alındığında AKP bir dönem daha tek başına iktidar oldu. Ancak, AKP, anayasa değişikliği ve (mevcut yöntemle) cumhurbaşkanlığı seçimi için kritik eşik sayılan 367 oy barajına ulaşamadı. AKP’yi dışarıda bırakan bir hükümet alternatifi yok. CHP geçen seçime göre oy oranını korusa da, MHP’nin bu seçimde meclise girmesi, AKP’ye değil, CHP’ye çok sayıda koltuk kaybettirdi.

  * Oyların meclise yansıması açısından bu seçim, 2002 seçimine göre temsilde adaleti daha fazla yansıtıyor. Meclise girmeyi başaran bağımsızlardan yaklaşık 23’ü, TBMM içinde DTP grubu oluşturabilecek.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı