Gündem Haberleri

  AKP, Meclis’e yasal düzenleme getirsin

  ANKARA
  06.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yargıtay Tahliyeleri” ile ilgili olarak, “Sayın Başbakan, ‘Bu konuda gerekirse bir yasal düzenleme yapılabilir’ diyor.

  Bizim arkadaşlarımız da kanun tekliflerini hazırlıyor. AKP’nin, Sayın Başbakan’ın da talimatıyla kamuoyunu rahatsız eden bu uygulamaya çözüm getirecek bir yasal düzenlemeyi parlamentoya getirmesi gerekiyor” dedi.

  İlk teklif Mengü’den

  Kılıçdaroğlu’nun açıklama yaptığı saatlerde ilk yasa teklifi CHP Manisa Milletvekili Avukat Şahin Mengü’den geldi. Mengü’nün teklifi, Silivri tutukluların da tahliyesine imkan tanıyor. Teklifte, tutuklulukta geçen sürenin 10 yıla çıkartılmasını öngören fıkranın kanun metninden çıkartılması öngörülüyor. Mengü, “Teklif yasalaşırsa en fazla 5 yıl olacak tutukluluk süresi. Hiçbir çağdaş hukuk sisteminde de sınırsız bir tutukluluk süresi olmaz. Hükümet zamanında istinaf mahkemelerini kursaydı Yargıtay’ın yükü bu kadar ağırlaşmaz, rahatsızlık yaratan tahliyeler de olmazdı” dedi. Mengü, CHP’nin Adalet Komisyonu üyelerinin de benzer bir kanun teklifi hazırlığı içinde olduğunu vurguladı.

  Kamu vicdanı rahatsız

  Mengü, teklifinin gerekçesinde, “Davaların kanunda belirtilen sürelerde bitirilmemesine neden olan fıkranın kanun metninden çıkartılarak davaların süresi içinde bitirilmesi amaçlanmaktadır” dedi. Teklifle CMK’nın 252’nci maddesinin 2’nci fıkrası metinden çıkarılarak tutuklukta geçen sürelerin 102’nci maddede belirtilen sürelerle sınırlandırılması amaçlanıyor.

  Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Numune Hastanesi’nde yatan mayın mağduru Erol çiftine yaptığı ziyaret sonrasında da gazetecilerin konuyla ilgili sorularını şöyle yanıtladı: “Yapılan tahliyeler, kamuoyunda tartışılıyor. Yıllardır yargının karşısına çıkmayanlar varken, öbür taraftan yine davaların sonuçlanmaması, üstelik ölümle, cinayetle suçlanan pek çok davada da kişilerin serbest bırakılması kamu vicdanını rahatsız ediyor. Adalet Bakanı’nın da bu konuda duyarlı olması lazım.”
  CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise TBMM’deki basın toplantısında, “188 kişinin katili Hizbullahçı, eroin baronları serbest ama hükümete muhalif olanlar ‘Ergenekoncu’ diye içerde. Bunu Recep Bey’in vicdanına havale ediyorum” dedi.

  İkinci teklif bugün mecliste

  Mengü’nün teklifinin dışında CHP grubunca, CMK’nın tutukluluk sürelerini yeniden düzenleyen maddesinin değiştirilmesiyle ilgili hazırlanan teklifi bugün TBMM Başkanlığı’na verilecek. Kılıçdaroğlu teklifle ilgili olarak, “Hükümetin yapması gereken, var olan aksaklıkları gidermek, kanayan yarayı onarmak. Ama bizim de üzerimize düşen bir görev var. Arkadaşlarımıza söyledik, bir kanun tekliflerini hazırlıyorlar” dedi.

  Mayın mağduru aileye ziyaret

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hakkâri’nin merkeze bağlı Durankaya Beldesi Geçitli Köyü yakınında bir minibüsün mayına çarpması sonucu 9 yakınını kaybeden Behice ve Cahit Erol çiftini, psikolojik tedavi gördükleri Numune Hastanesi’nde ziyaret etti. Ziyarete AK Parti Milletvekili Abdülmuttalip Özbek ve CHP’li Çetin Soysal da katıldı. Cahit Erol ziyarette, “Patlama ile birlikte ikisi çocuğum olmak üzere dokuz yakınımı kaybettim. Bunun üzüntüsüyle hastaneye yatırıldık. Hastanede gereken tedaviler doktorlar tarafından veriliyor. Benim sizden isteğim, faili meçhul olayın bir an önce aydınlatılmasıdır. Bunlar kimdir, nedir, ben sadece bunu öğrenmek istiyorum” dedi. Cahit Erol, Kılıçdaroğlu’na, CHP’ye davet edilmesini istedi. Kılıçdaroğlu ise kendisine, “İster genel merkezimize, isterseniz TBMM’ye gel, her zaman sizlere kapımız açık” dedi. Cahit Erol ise, “Meclis’e gelip, bir çayınızı içmek istiyorum” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı