Gündem Haberleri

  AKP’liler petrol için rezerv araştırması yapılmasını istedi

  Nuray BABACAN
  01.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Daha çok muhalefetin başvurduğu araştırma komisyonu kurulması önerisi bu kez iktidar partisinden geldi. AKP milletvekilleri, Türkiye’nin petrol rezervlerinin araştırılması, şimdiye kadar yapılan araştırmaların yeterli olup olmadığının saptanması için araştırma önergesi verdi.

  AKP’li Kemalettin Göktaş ve 24 milletvekilinin önergesinde, Türkiye’deki petrol kaynakları konusunda ilginç iddialar ortaya atıldı. Türkiye’nin güçlü rezervleri olduğu halde arama konusunda gerekenin yapılmadığı belirtilen önergede, şu görüşler dile getirildi:

  Komşularımızda petrol var

  Sınır komşularımız olan Irak, Suriye ve İran’da büyük ölçeklerde petrol rezervlerinin bulunmasından hareketle geliştirilen "Türkiye’nin altında bir petrol serveti yatıyor" söylemi sıkca gündeme getirilmektedir. Yabancı petrol arama şirketlerinin uydular vasıtasıyla uzaydan son teknolojileri kullanarak arama yaptığı ve Türkiye’nin özellikle Güneydoğu ile her tarafında çok büyük petrol yataklarının var olduğu, "Türkiye’de petrol olduğunu Türk’ten başka herkes biliyor" ifadeleri kullanılmaktadır. Bu gibi yaklaşımlar, kamuoyunda, ülkemizde yeterince araştırma yapılmadığına dair sıkıntı yaratmaktadır.

  Yeterli arama yapıldı mı

  Türkiye’de petrol kaynaklarının tespiti ve tamamen ülke çıkarları için en verimli şekilde kullanılması, bu konuda dünya ölçeklerine göre yeterli araştırma yapılıp yapılmadığı ve konularla ilgili gerekli önlemlerin alınması amacıyla araştırma komisyonu kurulması gerekmektedir.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı