GeriGündem AKP kapatılırsa Erdoğan ne yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  230
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP kapatılırsa Erdoğan ne yapacak

AKP kapatılırsa Erdoğan ne yapacak
refid:8858989 ilişkili resim dosyası

İstanbul’da bir grup gazeteciyle bir araya gelen Başbakan, Anayasa değişikliğine gitmeyeceklerinin sinyalini verdi; kapatma davasının olası sonuçları için formüllerini de sıraladı.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker ve eşi Mihriban Paker, Cumartesi akşamı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı ağırladı. Paker çiftinin evindeki yemeğe Can Paker’in kardeşi Canan Barlas ile eşi Sabah Gazetesi’nin başyazarı ve atv’nin anchorman’i Mehmet Barlas da katıldı. Sabah Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ergun Babahan, Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Milliyet Gazetesi yazarları Hasan Cemal ve Taha Akyol, Star Gazetesi Genel yayın Müdürü Mustafa Karaalioğlu, Referans Gazetesi yazarı Cengiz Çandar, Sancak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Star Gazetesi’nin ortağı Ethem Sancak ile emekli büyükelçi ve eski TRT genel müdürü Cem Duna da eşleriyle birlikte yemeğin davetlileri arasında yer aldı.

  

 

Kanal D'nin haberine göre, atv ve Sabah’ın satışından AKP hakkında açılan kapatma davasına kadar pek çok konu üzerinde durulan yemekte, Başbakan Erdoğan davayla ilgili değerlendirmelerini anlattı.

 

AKP hakkında kapatma davası açılmasından sonra Anayasa’nın 68 ve 69. maddelerinde değişiklik yapılarak partinin kapanmasının önlenmesi konusunda hâlâ nihai bir karar açıklanmamış olmasına rağmen, Erdoğan bu konuda net bir ifade kullandı ve Anayasa’yı değiştirmeyeceklerini söyledi. MHP’nin destek vermemesi durumunda AKP’nin anayasa değişikliği için referandumu da göze alacağı yolundaki tartışmaları da noktalayacak bir mesaj veren Erdoğan, “Türkiye’yi germeyeceğiz” dedi.

 

Partisinin kapatılacağına inanmadığının altını çizen Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nde devam eden hukuki süreci işleteceklerini vurgulayarak, “Bu dava Temmuz’da sonuçlanır” tahmininde bulundu. Anayasa değişikliğine yönelmenin ülkede gerginlik yaratacağını, bu gerginliğin ekonomiyi de olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Erdoğan, ekonomik ve siyasi istikrarı bozacak herhangi bir adım atmalarının sözkonusu olmayacağını kaydetti.

 

Erdoğan’ın mesajları

 

Paker çiftinin evindeki yemek, Başbakan Erdoğan’ın isteği üzerine düzenlendi. Davet edilen gazetecilerin isimlerini de Paker’e Erdoğan verdi. Başbakan’ın yemekte verdiği mesajlar, Kanal D Haber'de şöyle sıralandı:

 

Başbakan gerilimi indirmeye kararlı. İnsanları meydanlara indirmeyecek. Hatta CHP lideri Baykal, sert bir eleştiri yaptığında, aynı tonda karşılık vermeyecek, tansiyonu düşürecek.

 

Başbakan’a göre AKP’nin kapatma davasının Temmuz sonu, Ağustos başında sonuçlanması gerekiyor. Erdoğan, sürecin uzaması için, “Ekonomi bunu kaldıramaz” dedi.

 

İşte Erdoğan’ın formülleri

 

Erdoğan’ın dava sonucuna göre izleyeceği yol haritası da hazır:

 

* Kapatma olmazsa aynen yola devam edilecek.

 

* Kapatma olursa, yeni parti kurulacak. Bunun formülü, hazırlıkları tamam. AKP yoluna yeni parti ile devam edecek.

 

* Başbakan ceza alırsa erken seçim olacak, seçime bağımsız katılacak. Erdoğan “Araştırdım, bağımsız aday olmamın önünde engel yok” dedi.

 

* Erdoğan, bağımsız seçime katılamazsa, bir sivil toplum kuruluşunun başına geçecek ve Türkiye’yi dolaşacak. (Ya mevcut bir STK ya da yeni kurulacak bir örgüt)

 

Erdoğan’ın yemekte, ‘Pes etmeyeceğim’ , ‘teslim olmayacağım’, ‘biat etmeyeceğim’, ‘kendimden eminim, yoluma devam edeceğim’ mesajları verdiği de haber bülteninde iletildi.

 

Başbakan rejimde

 

Can Paker, “Eşli, dostlar arasında bir yemekti” dedi. Başbakan’ın son günlerde yorgun olduğunun hatırlatılıp, “Yemekte nasıldı?” diye sorulması üzerine Paker, “İyiydi, neşeliydi” dedi. Paker, yemekte neler ikram edildiğinin sorulması üzerine; mönüde kuzu eti, balık, zeytin yağlılar, meyve ve tatlı olduğunu söyledi. Başbakan’ın yemek tercihinin ne olduğunun sorulması üzerine ise Paker, “Başbakan rejimde. Fazla tatlı yemedi. Emine Hanım’ın direktifleri altında zeytin yağlılarla yetindi. Ev sahipleri hamur işleri getirdiyse de zeytin yağlıları yedi” yanıtını verdi.

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle