Gündem Haberleri

  'AKP gibi, DTP’ye de tahammül edeceğiz'

  Bünyamin YIL/ADANA,(DHA)
  26.07.2007 - 13:39 | Son Güncelleme:

  MHP Adana Milletvekili Recai Yıldırım, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında kavgacı bir tavır içinde olacağı düşüncelerinin maksatlı olarak kamuoyuna yansıtıldığını belirterek, “AKP’ye nasıl tahammül ediyorsak, DTP’ye de öyle tahammül edeceğiz” dedi.

  MHP’den seçilen Adana Milletvekilleri Recai Yıldırım, Kürşat Atılgan, Yılmaz Tankut ve Muharrem Varlı, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir’i ziyaret edip, seçime dönük değerlendirmelerde bulundu. Recai Yıldırım, bir gazetecinin “MHP, Meclis çatısı altında DTP kökenli bağımsız milletvekillerine karşı nasıl bir görüntü oluşturacak?” sorusunu yanıtlarken, “Hiçbir şey olmaz, hiç kimse merak etmesin. AKP’ye tahammül eden MHP, DTP’ye de tahammül etmek durumundadır. Yani öteki açıktır, öbürü gizlidir. Onun için nasıl AKP’ye tahammül ediyorsak, DTP’ye de tahammül edeceğiz. Kimse farklı bir şey beklemesin. MHP, orada kavga edecek, gürültü çıkaracak gibi düşünceler tamamen maksatlı olarak kamuoyuna aktarılmış düşüncelerdir. Netice olarak hiçbir şey olmaz” diye konuştu.
  Seçim sonuçlarına herkesin saygı göstermek durumunda olduğunu, toplumun da MHP’ye ciddi destek verdiğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:

  “MHP, bütün dezavantajlarına rağmen çok ciddi mücadele vermiş ve iyi sonuçlar almıştır. Seçimlerde bu iktidar, bütün kamu kudret ve gücünü, baskısını kullanmıştır. AKP’li belediyeler tüm imkanlarını kullanmıştır. Ancak siyaset mevsimlik bir iş değildir, uzun soluklu bir maratondur. MHP çok uzun soluklu bir partidir, maraton partisidir. Dolayısıyla yolumuza devam edip, gideceğiz.”

  Kürşat Atılgan ise aynı soruyla ilgili yaptığı yorumda TBMM’deki muhalefet anlayışlarının kanunlar ve sorumluluklar çerçevesinde sınırlı olacağını vurgulayıp, “MHP’yi herkes kendi kafasından bir yere koyup, ona göre rol biçmesin. Partilerin ve milletvekillerinin sorumlulukları, görevli kanunla bellidir. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletindeki her iş hukuk çerçevesinde olur. Dolayısıyla hukukun dışına kim çıkarsa, Meclis’e gelir. Meclis’in çoğunluğu kişinin yargılanmasına karar verirse, milletimizin hakimleri, savcıları gereğini yerine getirir. Bu bizden olabilir, onlardan olabilir, AKP’den olabilir. Ancak, bizim muhalefet anlayışımız, sorumluluklar ve kanunlar çerçevesinde sınırlı olacaktır” dedi.

  MHP’li milletvekilleri, dokunulmazlıkların kaldırılması konusu gündeme getirilince, AKP’nin dokunulmazlıklar konusunda geçmiş dönemde bir eylemde bulunmadığını hatırlatıp, yeni dönemde de bir gelişme sağlanacağı düşüncesini taşımadıklarını, iktidar gündeme getirdiği takdirde dokunulmazlıkların kaldırılmasına tam destek vereceklerini açıkladı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı