Gündem Haberleri

  AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'a uyarı

  Hürriyet Haber
  09.01.2002 - 18:42 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkan vekili Haşim Kılıç, AK Parti kurucu üyesi ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın kurucu üyelikten çıkarılması için bu partiye ihtar verdiğini açıkladı.

  Anayasa Mahkemesi, Ak Parti Genel Başkanı ve kurucu üyesi Recep Tayyip Erdoğan`ın kurucu üyelikten çıkarılması için bu partiye oy çokluğuyla ihtar verilmesini kararlaştırdı. 

  KARAR OY ÇOKLUĞUYLA

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi`nin bugün süren çalışmalarının ardından alınan kararları açıkladı. Kılıç, Ak Parti kurucu üyesi, Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın kurucu üyelikten çıkarılması için ihtar verilmesine oy çokluğuyla karar verildiğini bildirdi.  

  TÜRBANLI ÜYELER YÜZÜNDEN İHTAR YOK

  Erdoğan`ın genel başkan görev ve yetkilerini kullanmasının tedbiren önlenmesine ilişkin istemin ise oy birliğiyle reddedildiğini kaydeden Kılıç, partinin diğer kurucu üyeleri Ayşe Böhürler, Ayşe Nur Kurtoğlu, Habibe Güner, Sema Ramazanoğlu, Fatma Ünsal Bostan ve Serap Yahşi Yaşar`ın kurucu üyelikten çıkarılması için ihtar isteminin de reddine oy birliğiyle karar verildiğini açıkladı. 

  ALTI AY İÇİNDE KAPATMA DAVASI AÇILABİLİR

  Kılıç, bir soru üzerine, kararın tebliğ tarihinden itibaren 6 ay içinde yerine getirilmesi gerektiğini, aksi takdirde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı`nca kapatma davası açılabileceğini söyledi. 

  GRUP BAŞKANI ARINÇ: ``HUKUKA UYGUN BİR KARAR DEĞİL``  
         
  AK Parti Grup Başkanı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi`nin, kararının ``hukuka uygun olmadığını`` söyledi. 

  Arınç,  Anayasa Mahkemesi`nin kararını değerlendirirken, Anayasa Mahkemesi`nin kararlarının temyizinin mümkün olmadığını belirterek,  AK Parti Genel Başkanı ve kurucu üyesi Recep Tayyip Erdoğan`ın kurucu üyelikten çıkarılması için partiye ihtar verilmesi kararının ``hukuka uygun olmadığını`` ifade etti.  

  Anayasa Mahkemesi`nin diğer kararlarının doğru ve olumlu olduğunu kaydeden Arınç, kararları, parti organlarında tartışacaklarını söyledi.  

  Arınç, ``Karar, sizi rahatlattı mı?`` sorusuna, ``biz zaten rahatız`` karşılığını verdi.  AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Çelik ise kararı,  ```beklediğimiz en kötü karardı`` şeklinde değerlendirdi.  
       
  `ERDOĞAN MİLLETVEKİLİ OLABİLECEK Mİ?` TARTIŞMASI
       
  Kararın açıklanmasının ardından, Genel Kurul`daki AK Parti milletvekilleri kulise çıkarak, kararı değerlendirdiler. Milletvekilleri, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan`ın milletvekili olup olamayacağı konusunun henüz belirsizliğini koruduğunu ifade ettiler.    

  AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ali Sezal, ``Sayın Erdoğan genel başkan olabilecek ama milletvekili olup olmayacağı henüz açık değil. Buna da Yüksek Seçim Kurulu karar verecek`` derken,  Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, karar için ``hem nalına hem mıhına vuruyor``değerlendirmesi yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı