GeriGündem AKP: Erbakan'la ilgili çalışmamız yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP: Erbakan'la ilgili çalışmamız yok

AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, kapatılan RP'nin son genel başkanı ve eski başbakan Necmettin Erbakan ile ilgili bir yasa çalışmaları olmadığını söyledi.

TBMM'de gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya gelen Ergin, Erbakan'la ilgili bir yasa teklifi verip vermeyecekleri sorusuna, ”Bizim grup olarak şu an böyle bir çalışmamız yok. Ancak, Parlamento'ya bu şekilde bir teklif gelirse inceler, değerlendiririz. Parlamento'nun iradesini ipotek altına alma imkanımız yok. Ama AK Parti Grubu olarak şu anda böyle bir çalışmamız yok” karşılığını verdi.

Ergin, kendi milletvekilleri tarafından verilmiş bir yasa teklifi veya kendilerine intikal etmiş bir çalışma olmadığını da kaydetti. AK Parti'li Ergin, “Diğer partilerden böyle bir çalışma gelmezse, sizden böyle bir teklif gelmeyeceği anlamına mı geliyor?” sorusuna, “Böyle bir anlam çıkmasın. Şu anda bizim grup olarak böyle bir çalışmamız yok. Böyle bir şey verilirse bakar değerlendiririz” karşılığını verdi.

“...ŞAHSA ÖZEL ALGILANMAZ”

AK Parti Grup Başkanvekili Ergin, “Böyle bir teklife ilke olarak nasıl bakarsınız?” sorusuna, şu yanıtı verdi:
“Normalde şahıslar için düzenleme yapılması çok doğru karşılanmaz. Türkiye'de başbakanlık yapmış bir kişinin, sağlık, sosyal ve ailevi durumu göz önünde bulundurulduğunda bir şey yapılabilir mi diye Sayın Meclis Başkanı'nın bir sunumu oldu. İnfaz Yasası'nın 110. maddesinde buna yönelik düzenlemeler var.

Dolayısıyla bu madde üzerinde değişiklik yapılırsa, şahsa özel algılanmaz. Çünkü zaten düzenlenmiş genel bir hükümdür. 65 yaşını geçmiş ve 6 aya kadar mahkumiyeti olanların cezalarını evlerinde çekmeleriyle ilgili bir düzenleme var. İleri yaşlarda ceza miktarı artıyor. Meclis Başkanı da fıkralar arasında eşitlik açısından rahatsız edici düzenleme olduğundan bahsetti. Böyle bir öneri gelirse, bakarız.”

“CHP'DEN BEKLEME DURUMUMUZ YOK”

Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın, ortaya koyduğu düşünceyi diğer siyasi partilere olduğu gibi kendilerine de takdim ettiğini anlatan Sadullah Ergin, “Bununla ilgili Meclis'te bir çalışma olursa, bir teklif gelire, bunun uygun olup olmadığını parti yetkili kurullarımızda değerlendiririz” dedi. Ergin, “Teklifi kimden bekliyorsunuz, CHP'den mi?” sorusuna, ”Hayır, CHP'den teklif bekleme gibi bir durumumuz söz konusu değil” karşılığını verdi.

Bir gazetecinin “Sizin eski genel başkanınız. Böyle bir girişim daha çok sizden bekleniyor. Ama siz de tam tersine 'uzağız' diyorsunuz” demesi üzerine Ergin, “Hayır o şekilde bir şey söylemiyoruz” dedi. Ergin, kendi milletvekillerinden bir teklif gelmesi halinde bunun yetkili organlarında değerlendireceklerini bildirdi. Eski başbakan Erbakan'la ilgili olarak İnfaz Yasası'nda nasıl bir değişikliğin yapılacağı sorusuna da Ergin, “65 yaş ile ilgili durumda sağlık raporu şartı aranması gerekmiyor. 75 yaşta ise sağlık raporu artı tazmin şartı var. Bunun ceza tekniği açısından uygun olmadığı ifade edildi. Sayın Meclis Başkanı da bir hukukçudur. Kendi değerlendirmesini ortaya koydu. Saygı duymak lazım. Tartışılabilir” karşılığını verdi.

AĞCA'NIN ERKEN TAHLİYESİ

AK Parti'li Ergin, “Mehmet Ali Ağca'nın erken tahliyesine yol açan kararı verenler hakkında işlem yapılmasına gerek olup olmadığı” sorusuna ise şu karşılığı verdi: “Yargı faaliyetleri bir bütündür. Kendi içerisinde birbirini denetleyen bir mekanizmayı içeriyor. Gayet olağandır. İlk derece mahkemesinin verdiği bir kararı, üst mahkemenin incelemesi yargısal sürecin birer parçalarıdır. Bu süreçte ilk derece mahkemelerinin verdiği kararı bir üst yargı mercii bozduğunda her defa ilgili hakim ve savcılar hakkında işlem yapılmaya kalkılırsa sistem kilitlenir. Esas olan sistemin kendi içerisinde kendi yanlışını düzeltmesidir. Bu da yapılmıştır. Burada idare organı yürütme organı, bağımsız yargıya müdahil olabileceği tek noktada müdahalesini yapmıştır, talebini iletmiştir. Bu yanlış gene usul yasalarının öngördüğü yöntemlerle giderilmiştir. Olaya böyle bakmak lazım.”

Yazar Orhan Pamuk ile ilgili soruya ise Ergin, fiilin eski TCK yürürlükteyken işlendiğini ve kanunun kendi mantalitesi içinde soruşturma yapıldığını belirterek, “Sayın Bakan süresi içerisinde konuyla ilgili bir icazet vermemiş. Konu, gene yargının kendi olağan akışı içerisinde işlemiştir. Olağanüstü bir husus yok” yanıtını verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle