Gündem Haberleri

  AKP’de Mumcu depremi

  Nuray BABACAN, Turan YILMAZ
  16.02.2005 - 01:56 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, dün hem bakanlık görevinden, hem de AKP’den istifa etti. Başbakan Erdoğan ile ters düşen Mumcu’yu istifa noktasına getiren son kavga ise türban tartışması oldu. Erdoğan’ın, Mumcu’nun istifasını ima eden sözleri bardağı taşırdı.

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun bir süredir kulislerde konuşulan istifası dün geldi. Mumcu, dün akşam saatlerinde hem bakanlık görevinden, hem de AKP’den istifasını açıkladı. Mumcu, istifasını ‘Çıkış noktam Türkiye’nin önüne yeni seçenekler oluşturmak’ diye açıklayarak, yeni parti kurabileceğinin mesajını verdi.

  Bir süredir Bakanlar Kurulu toplantılarında Başbakan Tayyip Erdoğan ile ters düşen Mumcu’yu istifa noktasına getiren son kavga ise önceki günkü toplantıdaki türban tartışması oldu. Mumcu’nun öğrenci affından yola çıkarak gündeme getirdiği türban eleştirilerine, Erdoğan’ın istifasını ima ederek karşılık vermesi bardağı taşırdı. Mumcu’nun, istifa kararını dün Arnavutluk’ta bulunan Erdoğan’a bildirmemesi de dikkat çekti. Mumcu, ‘Uzun zamandır kendisiyle görüşme çabası içinde oldum ama bir türlü ulaşamadım. Zaten görüşmüş olsaydık da değişen bir şey olmayacaktı’ dedi.

  Mumcu, akşam saatlerinde kabineden istifasını Başbakan Vekili Abdullah Gül’e, partiden istifasını da TBMM Başkanlığı’na gönderdi. Mumcu’yla birlikte bazı AKP’lilerin de ayrılabileceği söylentileri yayılırken, AKP MYK da olağanüstü toplantı kararı aldı.

  Mumcu, basın toplantısına tek başına gelirken, DYP kökenli TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger’in basın bürosuna gelerek Mumcu’nun basın toplantısını bir süre bekleyip daha sonra ayrılması dikkat çekti. Dülger, meraktan geldiğini söyledi. Basın toplantısında heyecanlanarak bir bardak su isteyen Mumcu şunları söyledi:

  TÜRKİYE’YE YENİ SEÇENEK

  Hükümette ortaya koymaya çalıştığım katkıları, artık kamuoyunun yararlanabileceği imkan ve seçenekler olarak Türkiye’ye sunacağım. Eğer bunlar kamuoyundan destek görürse, ülkenin ihtiyaç duyduğu çözümlere dönüşecektir. Demokrasi seçenekler rejimidir. Önemli olan bu seçenekleri sunmaktır. Toplumun ihtiyacının olup olmadığı ayrı bir şeydir. Siyasetçinin görevi, toplumun ihtiyaçlarını önceden görüp alternatifler sunmaktır. Misyonumu burada görüyorum.

  PARTİLERİ ŞARTLAR KURAR

  Çıkış noktam Türkiye’nin önüne yeni seçenekler sunmaktır. Çünkü Türkiye’nin yeni alternatiflere ihtiyacı var. Toplum bunu takdir ederse desteğini de koyar. Ancak siyasi partileri şahıslar değil, şartlar, Türkiye’nin ihtiyaçları kurar.

  KATILMADIĞIMA İMZA KOYMAM

  Kararımın kabinedeki revizyon beklentileriyle hiç ilgisi yok. Bakanlar Kurulu’nda görüş ayrılıkları yaşadık. Başbakan, liderliğindeki partiyle toplumun tasvibini alarak hükümet kurmuştur. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu çözümlerin üretilmesi konusunda sorumluluk da karar verme yetkisi de kendisindedir. Ama ben katılmadığım çözümlerin altına imza atmak istemiyorum. Gelişen olaylar artık katkıda bulunma imkanımın ortadan kalktığını göstermiştir.

  ELEŞTİRİ KÜLTÜRÜ YOK

  Burada farklı düşünceleri dile getirme, eleştiri kültürü yok. Tabii, farklı görüşler hep aynı odaktan gelince, bu bir gerilim yarattı. Görüş ayrılıklarına ilişkin kanıt istiyorsanız, tüm gerekçeler Bakanlar Kurulu tutanaklarında saklıdır. Hükümete başarılar diliyorum. Daha da başarılı olması için herkes gibi ben de duacı olacağım.

  BAŞBAKANA YAKIN ODAKLAR

  Bugüne kadar hakkımda bazı spekülasyonlar, bazı karalama odaklı girişimler oldu. Bunlar bundan sonra da olabilir. Bu uydurma haberler bir takım kaynaklardan servis ediliyordu, bu kaynaklar da ne yazık ki başbakana uzak kaynaklar değildi. Ancak ben bu düzeye inenlere Allah’tan akıl sağlığı dilerim.

  AKP’de misafir gibiydim

  Meclis’teki basın toplantısında istifa gerekçelerini anlatan Mumcu şunları söyledi: ‘Bakanlar Kurulu’nda uzun zamandır süren görüş ayrılıkları vardı. Çeşitli konularda ortaya çıkan bu görüş ayrılıkları nedeniyle, parti ve hükümette kalma gerekçemi, birikim ve enerjimi katma imkamını ortadan kaldırdı. Katkıda bulunamadığım, bir tür misafir, katlanılan adam olarak algılanmaya başlandığımı görünce artık yapacak bir şey yoktu. Bu durumda bakanlık koltuğunda oturmak siyasi ahlakıma sığmazdı.’

  AKP Anayasa eşiğinin altında

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun istifasıyla AKP, Anayasa’yı değiştirecek çoğunluk olan 367’nin altına düştü. Mumcu’nun istifası sonrasında AKP’nin milletvekili sayısı 366 olurken, diğer dağılım ise şöyle:

  CHP: 171, DYP: 5, BOŞ: 1, BAĞIMSIZ: 7
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı