Gündem Haberleri

  AKP Çömez'i tartışıyor

  ANKA
  28.02.2006 - 15:35 | Son Güncelleme:

  AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ve Hatay Milletvekili Fuat Geçen’in çıkışları partide çeşitli tepkilere neden oldu. AKP Grubunda bazı milletvekilleri, ikilinin açıklamalarını eleştirirken bazıları da destek verdi.

  FIRAT: MYK DEĞERLENDİRİR

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, grup toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili olarak yönelttiği "Çömez ve Geçen hakkında disiplin mekanizması başlatıldı mı?" şeklindeki soruyu, "Yok öyle bir şey. Buna ben tek başıma karar vermem, MYK karar verir." şeklinde yanıtladı. "Yapılan şeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu ise "Dönem dönem modalar oluşuyor. Aşk mektupları, bazen de böyle mektuplar yazılıyor" karşılığını verirken, "Milletvekillerini dinleyip dinlemeyecekleri" sorusu üzerine ise "Bilmiyorum, bakalım. MYK, bu konuyu değerlendirir. Dünkü toplantıda gündemimizde olmadığı için ele alınmadı" diye konuştu.

  GÜNDÜZ: UNAKITAN YÜK DEĞİL

  AKP Grup Başkanvekili İrfan Gündüz de benzer sorulara verdiği yanıtta,  "Bu konuda halen değerlendirmelerimiz devam ediyor. Neticeye varmış bir kararımız yok. Görüşlerine katıldığımız tarafları var, katılmadığımız şeyler var" dedi. "Unakıtan’ın yük olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine, "Hayır, hayır. Kesinlikle... Böyle şey mi olur? Belki size yük olabilir, ama Türkiye’ye yük olmuyor. Sadece özelleştirmeden gelen gelir, 8 milyar dolara yakındır" şeklinde konuştu. Gündüz, "Mektupları yazan milletvekilleri parti için yük mü?" sorusuna ise "Hele bir değerlendirelim. Böyle peşin hüküm çıkartmayın benden. Kapalı kapılar ardında bir şey olmaz" yanıtını verdi.

  YALÇINBAYIR: AKP’DE DE DEMOKRASİ SORUNU VAR

  AKP Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır da Çömez ve Geçen’in mektubunda sözünü ettiği şeylerin parti içinde konuşulması gerektiğini belirtti. Yalçınbayır, "Bir gensoru Meclis’te reddedilmiş. Yeniden gündeme gelecekse, bu parti içinde konuşulacak bir konudur. Partinin mekanizmaları vardır, bu mekanizmalar işler veya işlemez, önümüzdeki günlerde süreç bunu gösterir. Daha önce kapanan bir konunun yeniden gündeme getirilmesi siyaseten şık olmadı. Bu arkadaşlardan bazıları geçen defa ’ret’ vermişlerdir. Çelişkili davranmadan siyaset yapmak en doğru olanıdır" dedi. Yalçınbayır, Geçen’in sözünü ettiği  parti içi mekanizma içinse, "Bütün partilerde bunlarla ilgili mekanizmalar vardır. İstenilen, bütün partilerde demokrasilerin tüm kurum ve kurallarıyla işlemesidir. Bizde de parti içi demokrasi konusunda bazı sıkıntılar vardır. Bunların işletilmesi gerekir. O zaman daha özgürce tartışılır ve Türkiye’nin demokratikleşmesine ve özgürleşmesine hizmet eder. Partiler buna kapalı olurlarsa, demokrasi de o nispette ayıplı olur" yorumun yaptı.

  KOÇAK: RAHAT MI BATIYOR?

  AKP Afyonkarahisar Milletvekili Mahmut Koçak da sorular üzerine, "Siz olaylara müdahale eder gereğini yaparsanız, parti ve Türk siyaseti açısından hayırlı olur. Yapmazsanız bunun sonucu sandıkta gelir ve bu çok kötü bir şey olur. Bu, radyasyon gibidir; birikerek tecelli eder" dedi. Koçak, Kızılcahamam’da yapılacak toplantının milat olabileceğini ifade ederken, Çömez’in mektubuyla ilgili olarak ise, bu tür konuların bireysel değil kurumsal olarak ele alınması gerektiğini belirtti. "Sivrisinek öldürmekle sıtmaya çare bulunmaz, bataklıkları kurutmak lazım. Bu işin bataklığı da Siyasi Partiler, Seçim Yasası ve Siyasi Ahlak Yasası gibi temel yasalardır. Bunları bir an evvel ülke gündemine taşımak lazım. Genel merkez ve genel başkan, milletvekillerinin üzerinde Demokles’in Kılıcı gibi olmamalı. Hür iradeleri ile vicdanlarının sesine kulak vererek birçok şeyi değerlendirebilmeleri lazım" dedi. Bugünkü siyasi yapı içinde bu sözünü ettiklerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorulunca ise Koçak, "Zor görünüyor. İşte onun için mücadele ediyoruz, mücadelemizin sebebi bu. Yoksa rahat mı batıyor" yanıtını verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı