Gündem Haberleri

  AKP: Aydın'ın dokunulmazlığı kalksın

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 15:22 | Son Güncelleme:

  AK Parti Grup Başkanı Bülent Arınç, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın hakkındaki iddialar nedeniyle dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini söyledi. Arınç, Aydın'ın milletvekilliğinden istifasının TBMM Genel Kurulu'nda reddedilmesi durumunda, Meclis Soruşturması Önergesi vereceklerini bildirdi.

  Arınç, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Koray Aydın'ın, bakanlığındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak düzenlenen Vurgun Operasyonu sonrasında, kamuoyunun tepkisi üzerine 5 Eylül tarihinde bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğini hatırlattı. Aradan geçen iki aya karşın Meclis Başkanlığı'nın bu istifayı işleme koymadığını kaydeden Arınç, konuyla ilgili açıklanan iddianamede eski Bakan'ın adının sanık olarak geçmemesinin, Koray Aydın'ın ''Anayasa'nın 100. maddede öngörülen Meclis Soruşturması zırhına bürünmüş olmasından kaynaklandığını'' söyledi.

  Bülent Arınç, Koray Aydın'ın hakkındaki iddialardan arınmış olmadığını öne sürerek, ''Sayın Bakan üzerinde kocaman bir leke ve gölge halen bulunmaktadır. Türk Ceza Kanunu'nun görevini kötüye kullanmakla ilgili bütün maddeleri Sayın Bakan'la ilgili uygulanabilecek durumdadır'' dedi.

  Milletvekilliğinden istifasının kabul edilmesi durumunda Koray Aydın hakkında dava açılması ve iddianameye dahil edilmesinin mümkün olabileceğini ifade eden Arınç, aksi durumda, Aydın'ın yargılanabilmesinin ancak hakkındaki bir Meclis Soruşturması Önergesi'nin kabulünden sonra mümkün olabileceğini anlattı. Arınç, Koray Aydın'ın istifasının Genel Kurul'da reddedilmesi durumunda bir Meclis Soruşturması Önergesi vereceklerini söyledi.

  MHP'nin, ''yolsuzluklar ve vurgunlar konusunda gerçekten duyarlı ise'' hakkında pek çok iddia bulunan bir bakanının milletvekilliğinden istifasını kabul etmesi gerektiğini savunan Arınç, ''Yoksa Sayın Bahçeli'nin bir sultan gibi (itibarını iade ettim ve kendisini grup başkanvekilliğine atadım) sözleriyle bu iddialardan kimsenin kurtulması mümkün değildir'' diye konuştu.
    
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı