Gündem Haberleri

AKP: Arjantin'in durumuna düşebiliriz

Hürriyet Haber
21.12.2001 - 14:09 | Son Güncelleme:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, Arjantin`deki ekonomik sorunların ortaya çıkardığı tablonun, yıl ortasında esnaf eylemleriyle Türkiye`de yaşandığını ifade ederek, "Arjantin`de olanlar, Türkiye`de olmaz diye kimse kendisini kandırmasın, tedbirler alınsın" dedi.

Gül, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Arjantin`de yaşananları değerlendirdi.

Gül, Arjantin`in IMF politikalarına kayıtsız şartsız uyarak, ``hazin sonunu`` hazırladığını kaydetti. Arjantin`in inisiyatif kullanamadığını dile getiren Gül, ``Arjantin`in ekonomik göstergelerinin Türkiye`nin ekonomik göstergelerinden aslında daha iyi olduğunu`` söyledi. Türkiye`nin daha negatif göstergelere sahip olduğunu dile getiren Abdullah Gül, ``Kimse kimseyi kandırmasın, sene ortasında esnafların yürüyüşünü iyi hatırlayalım. Türkiye, Arjantin`i aslında sene ortasında yaşadı`` diye konuştu.

TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ

Taşıma su ile değirmenin dönmeyeceğini, IMF`den beklenen 10 milyar dolarlık borcun ``geçici bir rahatlama`` sağladığını belirten Gül, şöyle konuştu:

``Türkiye`de Arjantin gibi manzaralar çıkmadıysa moral bağların, sosyal dayanışmanın güçlü olmasındandır. Bunlar sigorta görevi görmüştür. Bu demek değildir ki ne yaparsak millet sineye çekecektir. Bıçak kemiğe dayanmışsa insanlar herşeyi yapar. Arjantin`de olanlar, Türkiye`de olmaz diye kimse kendisini kandırmasın, tedbirler alınsın. Hükümetin yapacağı tek şey vardır, Türkiye`yi seçime götürmektir. Geçici rahatlık, gelecek 10 milyar dolardandır.``

EKONOMİK ÇIKMAZDA DERVİŞ`İN DE PAYI VAR

Gül, bir soru üzerine, partisinin Seçim ve Siyasi Partiler Yasası`nda değişiklik öngören bir teklif hazırladığını, bu olgunlaştıktan sora Meclis`e sunulacağını bildirdi.

``Siz bir süre önce Devlet Bakanı Kemal Derviş partinizi ziyaret ettiğinde, destek veren açıklamalar yapmıştınız. Şimdi ekonomik politikaları eleştiriyorsunuz. Bu bir çelişki değil mi?`` sorusu üzerine Gül, Derviş`e kayıtsız şartsız destek vermedikleri söyledi.

Ülke yararına yapılan her türlü hizmete destek vermelerinin normalolduğunu ancak şeffaf olunması gerektiğini dile getiren Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

``Türkiye`nin ekonomisinin önemli sorunları, yapısal reformların gerçekleştirilememesi, diğeri de basiretsiz yönetim tarzıdır. Yapısal reformları destekleriz. Biz yapısal reformları desteklediğimizi ama bunların detaylarını bilmediğimizi ifade etmiştik ama bu demek değildir ki Kemal Derviş`i biz sonuna kadar destekliyoruz. Şu anki Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu çıkmazlarda Kemal Derviş`in de şüphesiz payı vardır.

ACEMİLİĞİNİ HALK ÖDEDİ

Çünkü Türkiye`yi bilmemektedir. Dışarda yaşamıştır, Türkiye gerçeklerini öğrenmektedir. Acemi bir şekilde öğrene öğrene, hataları Türk halkına tattıra tattıra maliyetini de Türkiye`ye ödete ödete öğrenmektedir. Deneme yanılma yoluyla Türkiye`de doğruları bulmaya çalışmaktadır, Türkiye bunları hak etmemiştir. Maliyetini Türkiye ödemiştir. Bunu kendisi de Meclis`te yaptığı konuşmada itiraf etmiştir. İlk geldiği günlerdeki haline bakarsanız, birkaç hafta içinde herşeyi düzlüğe çıkartacağız havası içinde olmuş, kendisi siyasi bir havaya da bürünmüştü. Ama bütün bunların maliyetini Türk milleti, Türk ekonomisi ödemiştir. O bakımdan kayıtsız şartsız Kemal Derviş`i destekleme diye birşey söz konusu değildir.

IMF`nin söylediği herşeyi Türkiye gerçeklerini gözardı ederek uygulamaya çalışması yanlıştır. O bakımdan IMF`nin söylediği herşey deyanlış anlamında bir açıklamada bulunmak istemiyorum. Türkiye gerçekleri ile bunları bağdaştırmak gerekir. Türkiye gerçeklerini gözardı ederek, IMF`nin Türkiye`ye empoze ettiği herşeyi uygularsanız, sonunda Arjantin`in düştüğü duruma bir gün düşeriz.``
 

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı