Gündem Haberleri

  AKP, Arınç'ın İçtüzük taslağını inceliyor

  A.A.
  22.01.2006 - 10:26 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın Meclis İçtüzüğü için hazırladığı değişiklik taslağı, siyasi parti grupları tarafından inceleniyor.

  AK Parti, Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, CHP ise Grup Başkanvekili Ali Topuz başkanlığında komisyon oluşturdu. AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, Ergin başkanlığında oluşturulan komisyonunun taslağı inceleyeceğini, ayrıca konuyu partinin yetkili organlarında da ele alacaklarını söyledi.

  TBMM Başkanı Arınç'ın İçtüzük değişikliğinin “yılın ilk yarısında” çıkarılmasından yana olduğuna işaret eden Fatsa, kendilerinin de Meclis tatile girmeden çıkarmaktan yana olduklarını kaydetti. Fatsa, “İçtüzük değişikliği, Başkan'dan geldiği gibi mi çıkar bilemiyorum. Mutlaka bizim de muhalefetin de farklı önerileri olacaktır” diye konuştu.

  İçtüzük konusunda milletvekillerinin de değişiklik teklifleri olduğunu, yapacakları çalışmalarda bunları da değerlendireceklerini anlatan Fatsa, 1 ay içinde çalışmanın sonuçlanabileceğini vurguladı. Fatsa, Meclis'in “hantal ve verimsiz çalışma yapısını giderecek” kapsamlı bir İçtüzük değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirten Fatsa, ”Özellikle uygulamada sıkıntılara yol açan ve muğlak konulara açıklık getirilmesi gerekiyor” dedi.

  TBMM'nin daha verimli ve etkin çalışması için komisyonların güçlendirilmesi ve yetkilerinin artırılması gerektiğini kaydeden Fatsa, komisyon üyelerinin konunun uzmanlarından oluşması halinde Genel Kurul'da tasarı ve tekliflerin görüşme sürecinin daha kısa tutulabileceğini kaydetti.

  “MECLİS'İ DAHA İYİ ÇALIŞTIRACAK BİR İÇTÜZÜK”

  CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, komisyon olarak ilk toplantıyı bu hafta içinde yapacaklarını söyledi.
  “İçtüzük, bizim de önem verdiğimiz bir konu...” diyen Topuz, değişikliğin hem Meclis'te grubu olan, hem de olmayan partilerin mutabakatıyla çıkarılması gerektiğini söyledi. Uzun süre değişiklik ihtiyacı doğurmayacak bir çalışmanın yapılması gereğine dikkati çeken Topuz, “Değişiklik bu dönem yapılabilir mi?” sorusuna, “Bu dönem yetişir mi yetişmez mi, bu işe girdikten sonra görülür. Ama önemli tartışma noktaları çıkacağı aşikar” dedi.

  Topuz, Meclis'i daha iyi çalıştıracak, milletvekillerinin haklarını en geniş şekilde koruyacak, demokratik tartışmanın en etkili bir şekilde yapılacağı, Meclis çalışmalarının kamuoyu tarafından da zevk ve ilgiyle izlenebileceğine katkı sağlayacak bir değişikliğin yapılmasından yana olduklarını söyledi.

  ANAVATAN DA KOMİSYON OLUŞTURACAK

  ANAVATAN Grubu da İçtüzük değişiklik taslağını milletvekillerine dağıtarak görüş istedi. Milletvekillerinden gelecek görüşleri değerlendirecek olan ANAVATAN, hafta başında bir komisyon oluşturarak, taslağı kapsamlı olarak incelemeye başlayacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı