Gündem Haberleri

  Akit TV'ye İnönü cezası

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  01.06.2017 - 23:24 | Son Güncelleme:

  RTÜK, Akit TV’ye, ‘Gün Başlıyor’ adlı programda İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü ile ilgili hakaret içeren sözler nedeniyle idari para cezası verdi.

  Programda sunucu, İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü hakkında “Bak bu Venizelos, tanıştırayım, denize döktüğünüz. Yanındaki de sizin lideriniz, bak burada sırıtıyor. İnönü bak, görüyor musunuz? Bak tipe bak, yanındaki de karısı. Siz ancak karılarınızı kollarına verirsiniz” ifadelerini kullanmıştı.

  DÖRDE KARŞI BEŞ OYLA
  Daha önce de bu konu RTÜK’ün gündemine gelmiş, bazı üyeler cevap ve düzeltme hakkının uygulanmasını istemiş, karar yeter sayısına ulaşılamayınca bir sonuca varılamamıştı. RTÜK uzmanının raporunda, merhum İnönüler’in cevap ve düzeltme haklarını kullanabileceklerini belirtmesi de tepki çekmişti.

  Önceki günkü RTÜK toplantısında söz konusu program yeniden tartışıldı. Muhalefet kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla bu kez 4’e karşı 5 oyla Akit TV’ye ceza çıktı. Programda, “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” ilkesinin ihlal edildiğine karar verildi. Akit TV, idari para cezasına çarptırıldı. 

  Utanmaz yayına şaşırtan savunmaUtanmaz yayına şaşırtan savunma

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı