GeriGündem Akıllı klimaya akıllı alışveriş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akıllı klimaya akıllı alışveriş

Akıllı klimaya akıllı alışveriş
refid:15141811 ilişkili resim dosyası

Nemi ve sıcağı yaşamak istemeyenler için en ideal çözüm klimalar. Hem yaz hem kış kullanabileceğiniz bu akıllı ev aletleri, rahat nefes almanızı sağlayacak. Sıcaklar iyice bastırmadan almayı düşünüyor ama çok seçenek arasından bir türlü hangisini seçeceğinize karar veremiyorsanız, işte İklimlendirme, Soğutma, Klima İmalatçılar Derneği’nin (İSKİD) önerileri

* Kapasitesinin ve kurulacağı yerin seçiminde bir uzmandan yardım alın. Birçok firma bunu ücretsiz yapıyor.
* Montaj, bakım ve servis hizmetlerinin uzun süre sorunsuz yapılabileceğinden emin olun.
* Türkiye’de en yaygın satılan ürün, duvar tipi split klimalar. Bunlar genelde bir iç ve bir dış üniteden oluşuyor. Multi-split denilen bir dış üniteye birden çok iç ünite bağlanan modeller de mevcut. Tek gövdeli pencere tipi klimalarsa fazla yok. Bazı firmalarda portatif klimalar satılıyor. Bir de tek merkezden tüm evi iklimlendirmeye yarayan klimalar var. Ama bunlar her eve uygun değil.
* Her zaman verimi yüksek klimaları tercih edin. Verimin yüksekliği COP, EER gibi kısaltmalarla gösterilen sayının yüksekliğinden ya da A, B, C, D gibi harflerle belirtilen enerji verimliliği sınıfından anlaşılabilir. En düşük sarfiyatlı klimalar A sınıfı.

BÜYÜK KLİMA DAHA İYİ DEĞİL

* Klimanın kapasitesini seçerken ilk kriter mekanın yüzölçümü. Diğer faktörler tavan yüksekliği, yerel iklim, güneş-gölge durumu, yön, pencere boyutları ve cinsi, duvarların yalıtım durumu, içerideki kişi sayısı ve mevcut ısı üreten cihazlar. Bu karışık seçimin, işinin ehli bir uzman servis yardımıyla yapılması tavsiye ediliYOr.
* Daha büyük klima her zaman daha iyi anlamına gelmez, çünkü içeriyi homojen bir şekilde soğutmaz.
* Sabit hızda çalışıp az dur-kalk yapan küçük bir klima, sık sık çalışıp duran gereksiz büyük bir klimadan daha verimli çalışır ve iyi nem alır.
* Evinizin elektrik tesisatının klimanın elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede olup olmadığına dikkat edin.
* Klimanın ses düzeyi de önemli.
* Filtrelerin düzenli temizlik için kolay çıkarılır olmasına dikkat edin.
* Kumandası kolay kullanımlı, termostat ayarı görülür olmalı ve zaman ayarlı açma kapama imkânı bulunmalı. Sıcaklığı uyuyan insanın ihtiyacına göre ayarlayan Uyku Modu da yararlı bir özellik.

ELEKTRİK SOBASINDAN DAHA UCUZ

* Özellikle ılıman bölgelerde, kışın ısıtma da sağlayabilmek için ısı pompalı modelleri tercih edebilirsiniz. Dış sıcaklık 7-8 derecenin altına düşmüyorsa, klimalar ısıtmayı elektrik sobasından çok daha az elektrik tüketerek yapar. Bazı klimalarla -15 derece gibi dış ortam sıcaklıklarına kadar ısıtma yapmak mümkün.
* Satın alınmış klimanın montajı yapılırken insanlara direkt olarak üflemeyecek şekilde yer seçilmeli ve yer seçimi uzman servislerce önerilmeli. Ayrıca yönlendirme kanatçıkları doğru ayarlanmalı. Klimanın üflediği serin hava, yakın mesafeden bir insanın üzerine vurmamalı.
* Montaj yapılırken, klimanın altında elektrikli bir cihaz bulunmamasına, klimanın ısı, su veya yağ buharına maruz kalacak bir yere konmamasına, duvarın klimayı taşıyacak sağlamlıkta olmasına dikkat edilmeli.

TASARRUFLU KULLANMAK ELİNİZDE

* Klimanızı çok düşük sıcaklığa ayarlamayın. Böyle hızlı serinlik elde edemezsiniz. Rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığı seçin. Çünkü ne kadar düşük sıcaklığa ayarlarsanız o kadar fazla enerji sarfedersiniz.
* Klimanızın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın.
* Sıcak günlerde kapı ve pencerelerinizi kapayın, akşam serinliğinde açın. Temiz hava ihtiyacı doğarsa bir pencereyi uzun süre aralık bırakmak yerine, kısa süre tam açın.
* Çok sıcak olmayan ama çok nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın.
* Çok sıcak günlerde perde, jaluzi ve kepenkler güneşin ısısını keserek klimanıza yardımcı olur.
* Klimanızın iç ünitesinin hava giriş çıkışının perde, mobilya vb. ile kapanmamasına dikkat edin. Dış ünitenin hava giriş çıkışı da serbest olmalı, mümkünse binanın daha gölgeli tarafına takılmalı.
* Filtreleri kullanım kılavuzunda belirtilen aralıklarla temizleyin. Klimanızın düzenli bakımını da mutlaka yaptırın.
* Klimanızın zamanlayıcısını kullanın, böylece ev boşken gereksiz kullanılmaz ama geldiğiniz saatte ev serinlemiş olur.
* Eksik yalıtımlı eski bir binadaysanız yalıtımı güncel şartlara uyacak şekilde iyileştirin.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle