Gündem Haberleri

  Akıllanıyorlar

  Hürriyet Haber
  28.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran: Askerlerinizi 1-2 güne kadar bırakacağız

  Son günlerde iyice gerilen Türkiye-İran ilişkileri yumuşamaya başladı. İran, Ankara Büyükelçisi Lavasani aracılığıyla, yanlışlıkla sınırı geçen askerlerimizi 1-2 gün içinde bırakacağını açıkladı. Bugün Urumiye'de biraraya gelecek iki ülke heyetleri de gerilimi ele alacak.

  İran'ın, yanlışlıkla sınırı geçtikleri için tutukladığı iki Türk askerini bugün ya da en geç perşembe günü serbest bırakacağı bildirildi. Bu arada son günlerdeki tırmanan gerilimi görüşmek üzere Türk ve İran heyetleri bugün Urumiye'de buluşuyor. İran ile devam eden gerginlikte Türk Dışişleri, dün öğleden sonra İran'ın Ankara Büyükelçisi Hüseyin Lavasani'yi bir kez daha görüştü. 48 saat içinde ikinci kez Bakanlığa gelen Büyükelçi'yi bu kez Dışişleri Bakanı İsmail Cem kabul etti. Görüşmede, Cem'in Tahran'ın daha yapıcı olmasını istediği belirtildi. Alınan bilgiye göre, Lavasani de İran'ın elinde bulunan iki Türk askerinin en geç bir iki gün içinde Türk makamlarına geri verilmesi yönünde yönetiminin gönderdiği mesajı Bakan Cem'e iletti.

  URUMİYE'DE BULUŞMA Son günlerde gerilime neden olan gelişmeler ve iki Türk askerinin Tahran yönetimi tarafından gözaltına alınmasıyla tırmanan gerilimi görüşmek üzere Türk ve İran heyetleri bugün Urumiye'de buluşuyor. Görüşmelerde Türkiye'yi Jandarma Asayiş Kolordu Komutan Yardımcısı Tümgeneral Bekir Uğurlu başkanlığında yaklaşık 20 kişiden oluşan bir heyet temsil edecek. Heyet iki ayrı helikopterle Urumiye'ye gidecek.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin bir takım oldu-bittilere göz yummayacağını, bunu da İran'ın çok iyi bildiğini söyledi. Demirel, İran krizine değinirken, bu ülkenin iç problemleri olduğunu ve bunu örtmek için dışarda bir kriz yaratma peşinde olduğunu söyledi. Demirel, ‘‘Ancak Türkiye ciddi olmayan bir takım oldu-bittilere göz yummaz. İran da bunu çok iyi bilir’’ dedi.

  YANLIŞ YAPTILAR

  Başbakan Bülent Ecevit, İran'ın iki Türk askerini tutuklamasını ‘‘Haksızlık’’ olarak niteleyerek, ‘‘Bunda bir kasıt aramanın anlamı yoktur. En kısa zamanda askerlerimizin serbest bırakılmasını bekliyoruz’’ dedi. Türkiye'nin İran'a karşı herhangi bir olumsuz yaklaşımı bulunmadığını ifade eden Ecevit, ‘‘Ama İran'da bir hayli PKK militanının üstlendiği de bellidir. Bu sorunun iki komşu ülke arasında diyalog yoluyla çözülmesini umuyorum’’ diye konuştu.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem de, iki Türk askerinin İran makamlarınca tutuklanmasını ‘‘Yanlış bir davranış’’ olarak niteledi, şunları söyledi:

  ‘‘İran'ın bu tür davranışlarının yanlış olduğunu defalarca söyledik. Askerlerimizle ilgili bütün girişimler yapılıyor. Herhalde düzelecek.’’  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı