Gündem Haberleri

  Akıl sağlığı yeniden incelenecek

  Hürriyet Planet
  13.01.2012 - 14:36 | Son Güncelleme:

  Norveç’te 22 Temmuz’da düzenlediği saldırılarda 77 kişiyi öldüren aşırı sağcı terörist Anders Behring Breivik’in, akli dengesinin yerinde olup olmadığını tespit etmek için yeniden psikolojik değerlendirmeden geçirilmesine karar verildi.

  Oslo Bölge Mahkemesi Yargıcı Wenche Elizabeth Arntzen, basına yaptığı açıklamada, “İşlemiş olduğu suçların boyutu ele alındığında, Breivik’in yeniden psikolojik testlere tabi tutulması gerekiyor” ifadesini kullandı.

   

  32 yaşındaki Breivik'in akli dengesinin yerinde olup olmadığını belirlemek için yapılacak testlerin Agnar Aspaas ve Terje Toerrisen adındaki Norveçli iki uzman tarafından yürütüleceği açıklandı.

   

  Mahkeme tarafından Kasım ayının sonunda görevlendirilen iki psikiyatr, Breivik’in paranoyak şizofreni hastası olduğuna karar vermiş ve bu yüzden işlediği suçlardan dolayı cezalandırılamayacağını savunmuştu. Geçtiğimiz hafta ise Norveçli üç psikolog ile bir psikiyatrın yaptığı son incelemeye göre, Breivik’in herhangi bir psikolojik sorununun olmadığı ve ilaç kullanmaya bile gereksinim duymadığı açıklanmıştı. Bu açıklama, Breivik'in akıl sağlığı konusunda kamuoyunda kafa karışıklığına neden olmuştu.

   

  Breivik’in akli dengesinin yerinde olmadığına karar verilirse, Norveç’in İkinci Dünya savaşı’ndan bu yana tanık olduğu en büyük katliamı gerçekleştiren Breivik, cezaevi yerine akıl hastanesine gönderilecek.

   

  Breivik hakkında hazırlanan ilk raporda, 32 yaşındaki Norveçli'nin düzenlediği saldırılar ve gerçekleştirdiği katliamı yıllar süren planlara dayandırması ayrıntılı olarak değerlendirilmişti.

   

  Breivik, 22 Temmuz 2011 tarihinde ilk olarak başkent Oslo’nun merkezinde patlattığı gübre bombasıyla sekiz kişinin ölümüne neden oldu. Ardından, Utoya Adası’ndaki gençlik kampını basarak çoğu genç 69 kişiyi daha öldürdü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı