Gündem Haberleri

  Akil heyetin Taksim yorumu: Barışa uymadı

  Hürriyet Haber
  02.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akil insanlar arasında yer alan isimler, Taksim Gezi Parkı için yapılan eylemleri değerlendirdi.

  Akil İnsanlar Ege Bölgesi Grubu Başkanı Tarhan Erdem, “Olaylar, Başbakan’ın inadının ürünüdür” dedi. Akil insanların açıklama ve sosyal medyadaki mesajlarıyla yaptıkları değerlendirmeler şöyle:

  ÇOĞUNLUK YETMEZ

  Marmara Grubu Başkanı Deniz Ülke Arıboğan: “Problem, ‘Çoğunluktayım, yaptım oldu’ demesi. Üç gündür yapılanlar inanılır gibi değil. Bir halkın güçlü olması için çoğunlukta olması gerekmez, ‘Haklı olması’ yeterlidir. Haklıya hakkını teslim etmek erdemdir, zayıflık değil. Bu noktaya getirenler hesabını vermeli. Hâlâ gereken yapılmıyor ve olayın mecrası değişiyor. İnanamadığım nokta hâlâ krizi yönetecek bir yöntem bulamamış olmaları. Halk karşı karşıya gelecek yakında. Olur mu? Ne yapıyorlar anlamıyorum.”

  ÜZÜLEREK DİNLEDİM

  Ege Bölgesi Grubu Başkanı Tarhan Erdem: “Olaylar, Başbakanın bir projeyi halkın eğilimlerini dikkate almadan tanımlaması ve yürütmesi inadının ürünüdür. İçki yasağını ‘Evlerinde içsinler’ anlayışına taşıma anlayışı ve köprü adı düşünülürken, inanç özgürlüğüne karşı tavır toplumu birlikte davranma kararına getirmiştir. Başbakanın TİB toplantısındaki konuşmasını üzülerek dinledim. Sayın Erdoğan, halkın genel anlayışına saygı duyarak, inatlaşmayı bırakmalı, izinsiz toplantı özgürlüğünün kullanılmasının önündeki engelleri kaldırmalı.”

  BARIŞLA UYUŞMUYOR

  Marmara Grubu Başkanvekili Prof. Dr. Mithat Sancar: “Taksim’de sergilenen, ortaya çıkan durum bizim için barış süreciyle ilgili bir meseledir. Barışı, şiddetin toplumun her alanından tasfiyesini hedefleyen, çoğulcu demokratik bir sisteme yürüyüş olarak görüyoruz. O nedenle de Taksim’de yaşananların ve orada sergilenen polis tavrının, hükümet yaklaşımının bu fikirle uyuşmadığı, barış kavramının ruhuyla bağdaşmadığı kanaatindeyiz. İçişleri Bakanı’na da kaygılarımızı anlattım.”

  İÇİMİ ACITIYOR

  Hülya Koçyiğit: “Son iki aydır, çözüm süreci nedeniyle her geçen gün giderek barışa olan inancı gördüm. Bir yandan bunun umutlarım yeşerirken, son üç gündür, Taksim Gezi Parkı’nda, çok masum bir eylem olarak başlayan, yeşile ağaçlara sahip çıkma eylemi ne yazık ki giderek amacından saptı. Bu tarz protestolarına yapılan gazlı müdahale benim içimi acıtıyor. Bu protestonun başka bir şeye dönüşmesinde, bunu provoke eden insanlar olduğunu görüyoruz. Eylemciler ikna edilebilirdi. Olaylar bu raddeye gelmemeliydi."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı