Gündem Haberleri

  Akıl almaz hırsızlık

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Bill Clinton'ın eşi Hilary Clinton'ın bir süre önce ziyaret edip hayran kaldığı Perge antik kentindeki sütunlar üzerinde bulunan Kader ve Şehir Tanrıçası Tcyhe'nin rölyefi tarih hırsızlarınca parçalanıp çalındı. Yetkililere göre sütunu fırtına yıktı.

  Türkiye'nin en önemli arkeolojik alanlarından biri olan ve tarihi eser soygunları bir türlü önlenemeyen Perge'de, restorasyonu 1957 yılında tamamlanan Tanrıça Tcyhe Rölyefi'nin bulunduğu sütun, geçen cumartesi günü yıkıldı. Nöbetçi bekçi Hasan Hatipoğlu'nun Antalya Müzesi'ni arayarak durumu bildirmesine rağmen, hafta sonu olması nedeniyle kimsenin ilgilenmediği öğrenildi. Pazartesi günü Perge'ye gelen müze yetkililerinin de eseri korumaya almak yerine kazı başkanının görmesi için ortada bırakmaları, tarih hırsızlarının işine yaradı. Gizlice antik kente gelen tarih soyguncuları, yerde yatan sütunun üzerindeki Tanrıça Tcyhe'nin rölyefini keski demirleriyle koparıp çaldılar. Rölyefin çalındığı bir gün sonra anlaşıldı. Olayın duyulması üzerine valilik hem tarihi eser hırsızlığı, hem de olayda ihmali bulunanlar hakkında soruşturma başlattı.

  Antalya Müze Müdür Yardımcısı Selahattin Kor, olayın hırsızlık değil, antik kent içinde alış-verişi yasakladıkları için müze yetkililerini karalamak amacıyla kurulan bir tuzak olduğunu öne sürdü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı