Gündem Haberleri

  Akıl almaz firar

  Hürriyet Haber
  16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karagümrük Çetesi Lideri ''Nuriş'in'' baş tetikçisi ve birçok önemli olayın faili Ahmet Yergüder bugünkü bir dava için Trabzon'dan İstanbul'a getirildi. Ancak Yergüder, Bayrampaşa Cezaevi'ne götürülmeden önce Akgün Otel'de yemek ısmarladığı jandarmaları atlatarak kayıplara karıştı.

  KARAGÜMRÜK Çetesi Lideri Nuri Ergin'in ‘baş tetikçisi’ Ahmet Yergüder, bugün Bakırköy Adliyesi'nde görülecek duruşma için dün Trabzon'dan getirildiği İstanbul'da ilginç bir şekilde firar etti. Sabancı suikastı sanığı Mustafa Duyar'ın Afyon Cezaevi'nde öldürülmesi, İSKİ skandalının baş kahramanı Ergun Göknel'in cezaevinde bıçaklanması gibi birçok olaya adı karışan Yergüder, geceyi geçirmek için konacağı Bayrampaşa Cezaevi'ne gitmeden önce Akgün Otel'de yemek ısmarladığı jandarmaları tuvalete gideceğini söyleyerek atlattıktan sonra kayıplara karıştı.

  YERGÜDER SUÇ MAKİNESİ

  Afyon Cezaevi'nde geçen yıl şubat ayında Mustafa Duyar'ı tabanca ile öldürüp Selçuk Parsadan'ı da yaralayan Nuriş'in adamlarından Sami Tokur Amasya Cezaevi'ne, Ahmet Yergüder, Murat Ersoy, Emin Alakaş, Serkan Erdemli, Abbas Özcan, Murat Ersoy ve Ömer Kukut ise Trabzon Cezaevi'ne sevk edilmişti. Hırsızlık, haraç toplamak, çete kurarak patlayıcı madde atmak, silahla ateş etmek, adam yaralamak, cezaevine uyuşturucu sokmaya teşebbüs, 1997'de Fatih'te adam öldürme suçlarından sabıkası olan 25 yaşındaki Ahmet Yergüder, Yeniköy'de öldürülen ‘Kumarhaneler Kralı’ Ömer Lütfü Topal'ın sağkolu Zihni Şen'i Kozlu Mezarlığı'nda kafasından kurşunlayarak öldürdüğü gerekçesiyle bugün Bakırköy 3. Ağır Ceza mahkemesi'nde görülecek duruşması için Trabzon Cezaevi'nden dün jandarmalar eşliğinde İstanbul'a getirildi.

  AKGÜN OTEL’DE ATLATTI

  Astsubay Yalçın Ünal ve iki er eşliğinde dün İstanbul'a getirilen Yergüder, geceyi geçirmesi için Bayrampaşa Cezaevi'ne götürülmeden önce jandarmalara Akgün Otel'de yemek ısmarlamak istedi. Yemekten önce saat 16.00 sıralarında Karagümrük'te bir derneğe giderek üstünü değiştirdi. Yasak olmasına rağmen teklifi kabul eden jandarmalar ile birlikte üstünü değiştirdikten sonra Akgün Otel'e giden Ahmet Yergüder, bir ara tuvalete gideceğini söyleyerek masadan kalktı. Hiçbir şeyden şüphelenmeyen jandarmalar, yalnız başına tuvalete gönderdikleri Yergüder’in uzun süre geçmesine rağmen geri dönmemesi üzerine paniğe kapıldılar. Jandarmalar panik içinde tuvalete koşarken otel görevlileri, masadan kalkan kişinin tuvalete hiç gitmediğini, dışarı çıkarak kendisini bekleyen bir otomobile binerek uzaklaştığını söylediler.

  Bunun üzerine durum hemen İl Jandarma Alay Komutanlığı'na bildirildi. Astsubay Ünal ile iki er gözaltına alınırken Yergüder'in yakalanması için çalışmalara başlandı.

  Yöntem hep aynı

  Çetenin ilk firarı değil

  AKIL almaz firarı gerçekleştiren Yergüder'in üyesi olduğu Karagümrük Çetesi'nin liderleri Nuri Ergin ve kardeşi Vedat Ergin, 1998 yılında Çanakkale Cezaevi'nden Eyüp Adliyesi'ne getirildikleri sırada kaçmışlardı. Ergin kardeşler, idam istemiyle yargılandıkları mahkemeye çıkarılmadan önce jandarmaları kandırarak ailelerini ziyarete gittikleri Karagümrük'te kaçmayı başarmıştı.

  Beyazıt’ta film gibi firar

  AKDENİZ'in uluslararası sularında peş peşe ortaya çıkarılan Kısmetim 1 ve Lucky-S gemilerindeki uyuşturucu kaçakçılığının 1 numuralı sanığı, Kısmetim-1 gemisinin sahibi Derya Ayanoğlu'nun sevgilisi Nejat Daş, 1994'te filmlerde görülebilecek bir şekilde firar etti. DGM'de görülen duruşmadan sonra yanındaki Jandarma Başçavuşu ve erleri, Beyazıt'ta gittikleri eniştesi ve kardeşine ait yazıhanede yemeklerine uyku ilacı katarak uyutan Daş, sırra kadem bastı. Daş 9 Temmuz 1997'de İspanya'da İnterpol tarafından yakalandı. Türkiye'ye iadesi de gündeme gelen Daş, halen bu ülkede tutuklu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı