Gündem Haberleri

  AKEL çark etti

  Hürriyet Haber
  10.04.2004 - 18:47 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki komünist AKEL partisi, BM referandumu ertelemedikçe Annan planına onay vermeyeceğini açıkladı.

  Güney Kıbrıs'ta iktidarın büyük ortağı komünist AKEL partisi, BM ve Güvenlik Konseyi üyelerinden, ''halkın Annan planı hakkında daha iyi bilgilendirilebilmesi için referandumun birkaç ay ertelenmesi talebinde bulunmaya'' karar verdi.

  BM'den 24 Nisan'daki referandumun ertelenmesini istedi. AKEL, ''bu olmazsa, referandumda Annan planına destek vermeyeceklerini'' duyurdu.

  AKEL Merkez Komitesi'nin iki günlük toplantısının sonunda aldığı ve 14 Nisan'da yapılacak kurultaya götüreceği 12 maddeden oluşan kararı açıklandı.

  Bu kararlar uyarınca, AKEL, BM ve Güvenlik Konseyi üyelerinden, ''halkın Annan planı hakkında daha iyi bilgilendirilebilmesi için referandumun birkaç ay ertelenmesi talebinde bulunmaya'' karar verdi.

  AKEL Genel Sekreteri ve Rum Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas'ın yaptığı açıklamaya göre, erteleme olmazsa, AKEL referandumda Annan planının onaylanmasını desteklemeyecek.
     
  AKEL'İN 12 MADDELİK KARARI
      
  Rum basınına göre, AKEL Merkez Komitesi, AKEL Kurultayı'na götürmek üzere kabul ettiği öneriler şunlar:

  ''1- AKEL, tarihi ve mücadelelerini onurlandırmak isteyen ciddi bir parti olarak, Kıbrıs halkına, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin gelişmeleri ciddiyetle, sorumlulukla, soğukkanlılıkla ve derinlemesineinceleyeceği vaadinde bulundu.

  2- AKEL, uluslararası güç dengelerini, uluslararası unsuru ve görüşlerini, özellikle aralarında Yunanistan'ın da bulunduğu AB üyesi ülkelerin görüşlerini ciddiyetle dikkate aldı.

  3- Daha çok duyarlılık ve birliktelik olması gereken bir anda, iç cephede hakim olan, bölünme diye nitelendirilen durumu derinlemesine inceledi.

  4- Ancak, AKEL öncelikle, içinden geldiği ve hizmet ettiği halkı ve çalışanları, Kıbrıslı Rumları ve Kıbrıslı Türkleri ciddiyetle dikkate aldı.

  5- Gerek uzun süreli 'işgal' ordularının varlığından ve de fakto bölünmüşlükten kaynaklansın, gerek bunlar bazı çevrelerce işlenmekte olsun, Kıbrıslı Rum vatandaşlarımızın çoğunluğunda var olan güvensizlik duygusu da dikkate alındı.

  6- Annan planının olumsuz yanlarının altı çizilerek ve olumlu yanlarının küçümsenerek son zamanlarda halkın önüne getirildiği olgusudikkate alındı.

  7- AKEL, hayatı ve faaliyetiyle halkın vicdanında yer etti, faşist darbe ve onu izleyen Türk 'istilasının' bir sonucu olarak, uzlaşmaya dayanan acılı bir çözüme gideceğini gizlemedi.

  8- Bugün partimizin önünde, olumlu yönleriyle kabul edilmesi olası olan, tehlikeleri olmasına rağmen, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin barış içinde bir arada yaşayabilmesine ümit verici perspektif yaratabilecek olan bir planı vardır. AKEL Başkan (Tasos) Papadopulos'un Annan planının öngördüklerine ilişkin değerlendirmelerine ve özellikle, 'de fakto bölünmüşlüğü ortadan kaldırmadığı, aksine bunu yasallaştırıp derinleştirdiği' şeklindeki değerlendirmesine katılmıyor. Parti liderliği, aramızdaki işbirliği çerçevesinde bu konularla ilgili olarak Başkan'la (Papadopulos) diyalog geliştirecek.

  9- Merkez Komite, iç cephede yaratılan durumun, müzakere temeli olarak dahi planın reddedilmesine sürüklediğini tespit ediyor, ki bu, milliyetçilik-şovenizmi destekliyor ve özellikle, güvenlik ve hayata geçirilmesinin ciddiyeti konularında, planın iyileştirilmesi olanaklarını azaltıyor.

  10- AKEL, bugün önümüzde bulunan bütün objektif olguları birlikte hesaba katarak, BM'yi ve uluslararası unsuru, planın objektif olarak halka götürülebilmesi, yukarıda kaydettiklerimiz temelinde müzakere edilmesine olanak verilmesi, mevcut olan boşluklarının doldurulması ve böylece halkın, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğunun onayının mümkün olabilmesi için referandumu birkaç ay ertelemeye çağırıyor.

  11- Aksi halde AKEL, Annan planının referandumda onaylanmasını desteklememek zorunda kalacak.

  12- AKEL Merkez Komitesi, Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızı, Kıbrıslı Rumların endişe ve kaygılarına anlayış göstermeye, AKEL'e güvenmeyi sürdürmeye ve vatanımızın yeniden birleştirilmesi mücadelemize devam etmeye çağırıyor.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı