Gündem Haberleri

  Akdeniz'de “yakıcı denizanası” uyarısı

  Hürriyet Haber
  24.08.2006 - 17:03 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, deniz suyu sıcaklığındaki artış nedeniyle Kızıldeniz'den Akdeniz'e geçen 50 civarındaki canlı türü arasında bulunan “yakıcı denizanası”nın, Türkiye kıyılarında da yoğun şekilde görüldüğünü bildirdi.

  Öztürk, 10 Ağustos 2006'da, “Yunus” adlı araştırma gemisiyle başladıkları survey çalışmasının devam ettiğini belirterek, 10 araştırmacının katıldığı çalışmanın, bugüne kadar yapılmış en kapsamlı bilimsel araştırma olduğunu bildirdi.

  İstanbul'dan başlayarak, Türkiye'nin bütün Ege ve Akdeniz sahilleri ile Akdeniz'deki uluslararası suları da kapsayan alanda 150 istasyonda sürdürülen çalışmanın 35 günde tamamlanacağını belirten Öztürk, araştırma sonuçlarının ilgili birimlere sunulacağını söyledi.

  Bayram Öztürk, araştırma kapsamında, “balık çiftliklerinin denizle ilişkisi ve yeni balık çiftliklerinin kurulması”, “küresel ısınma ve deniz suyu sıcaklığının deniz canlıları üzerindeki etkisi”, “denizlerdeki petrol kirliliği” ile “kıyılardaki kirlilik ve kirliliğin turizme etkisi” gibi konuların incelendiğini bildirdi.

  AKDENİZ'DEKİ KİRLİLİK

  Araştırmada, şu ana kadar elde ettikleri verilerin, denizlerde büyük bir kirliliğin yaşandığını gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Bayram Öztürk, ”Özellikle Suriye kıyılarından Akdeniz'e boşaltılan katı atıklar, bizim kıyılarımızda büyük bir kirliliğe yol açmakta ve turizmimizi olumsuz etkilemektedir. Bunun bir an önce önlenmesi gerekiyor” dedi.

  Öztürk, küresel ısınmanın etkisiyle artan deniz suyu sıcaklığının canlılar üzerindeki etkilerini de gözlemlediklerini ifade ederek, Kızıldeniz'den Akdeniz'e doğru 50 civarında canlı türünün geçtiğini bildirdi.

  Prof. Dr. Öztürk, bu canlı türlerinden bir kısmının Türkiye kıyılarına kadar geldiğini dile getirerek, şöyle konuştu:
  “Deniz suyu sıcaklığındaki artış nedeniyle Kızıldeniz'den Akdeniz'e geçen yaklaşık 50 canlı türü arasında bulunan ve 'yakıcı denizanası' olarak adlandırdığımız denizanası türü, bütün Akdeniz kıyılarında olduğu gibi Türkiye kıyılarında da yoğun şekilde görülüyor.

  Vatandaşlarımız, bu canlı türü ile temas etmemeye çalışsınlar. Temas edilmesi halinde vücutta yanma ve kızarıklık görülebilir. Temas edilen bölge, sirke ve limon ile temizlenmeli ve kesinlikle tatlı su ile yıkanmalıdır. Paniğe neden olacak bir durum yok ama yakıcı denizanalarına karşı dikkatli olmakta fayda var.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı