GeriGündem 'Antalya Körfezi'ni çizgili gırt gırt sardı'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Antalya Körfezi'ni çizgili gırt gırt sardı'

'Antalya Körfezi'ni çizgili gırt gırt sardı'

AKDENİZ Üniversitesi’nden Doç.Dr. Mehmet Gökoğlu, Akdeniz’deki köpekbalığı türlerinin tehlikeli olmadığını belirterek, "Bizim sularımızda tehlikeli tür yok. Herkes rahat denize girebilir" dedi. Gökoğlu, yakın zamanda Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz’e geçen çizgili gırt gırt balığının, olta balıkçılarının en fazla tuttuğu balık çeşidi arasında yer aldığını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Mehmet Gökoğlu, Akdeniz’de bulunan köpekbalıklarının çok fazla yavru vermediğini söyledi. Yumurtadan çıkan yavruların çok küçük olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, "Yavrular istavrit büyüklüğünde. İstavrit büyüklüğünde bir balığı hiçbir av aracı seçmez, avda tutulur. Köpek balıkları az yavru veriyor ve yavruları da ufak bireyler olduğu için kolay yakalanabiliyor. Akdeniz’de bazı köpekbalıklarının nesli giderek azalan türler arasında yer alıyor. Bazı türler yok olma aşamasına geldi. Balıkçıları eğitip bunları yakaladıkları tekrar doğaya bırakmasını sağlamak lazım" diye konuştu.

Antalya Körfezini çizgili gırt gırt sardı
Akdeniz’deki köpekbalığı türlerinin tehlikeli olmadığına dikkati çeken Doç. Dr. Gökoğlu, "Saldırı vakası Türkiye kıyılarında hiç duyulmamıştır. Hiç kimsenin korkmasına gerek yok. Dalış yaparken neredeyse onlarla birlikte dalıyoruz. Bizim sularımızda tehlikeli türler yok. Herkes rahat denize girebilir" dedi.

Antalya Körfezini çizgili gırt gırt sardı

Doç.Dr. Mehmet Gökoğlu

BALONBALIĞI SIKINTISI

Doç.Dr. Mehmet Gökoğlu, Akdeniz’e son zamanlarda sıklıkla görülen balonbalığının ise balıkçılara sıkıntı yarattığını söyledi. Balonbalığının sokmadığını ancak karaciğeri ve gonatlarının yenilmesi durumunda zehirlediğini belirten Doç. Dr. Gökoğlu, "Tutulduğu zaman parmaklarınızı balonbalığına kaptırırsanız kesinlikle koparır" dedi.

Kızıldeniz orijinli olup Akdeniz’de görülmeye başlanan aslan balığının bir türü, taş balığı ve iskorpit ailesinden bir türün dokunulduğu zaman risk oluşturduğunu anlatan Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, körfezde ise tespit edilen 7 tür balonbalığı olduğunu söyledi.

Antalya Körfezini çizgili gırt gırt sardı
AKDENİZ’DEN KIZILDENİZ’E GEÇENLER DE VAR

Akdeniz kıyılarında bulunan bazı türlerin ise Kızıldeniz’e geçtiğini kaydeden Doç. Dr. Gökoğlu, deniz kestanesinin bir türü ile kefal, çipura ve levreğin yine Kızıldeniz’e geçen türler arasında olduğunu aktardı. Bazı türlerin ise Kızıldeniz’den gelen baskın türler nedeniyle Akdeniz’in daha derin sularına gittiğini kaydeden Doç. Dr. Gökoğlu, mercan ve yerli lokumun derinlere kaydığını vurguladı.

Antalya Körfezini çizgili gırt gırt sardı

ANTALYA KÖRFEZİ’Nİ ÇİZGİLİ GIRT GIRT SARDI

Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, yakın zamanda Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz’e geçen çizgili gırt gırt balığının, olta balıkçılarının en fazla tuttuğu balık çeşidi arasında yer aldığını söyledi. Çıkardığı ses nedeniyle gırt gırt balığı olarak bilinen bu balık hakkında bilgi veren Doç. Dr. Gökoğlu, balığın ufak, kılçıklı ve sert pullu olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Gökoğlu, "Dışarıdan gelen her tür, ekosistem üzerine baskı yapar. Güçlü türler dayanabilir. Son dönemde müthiş şekilde arttı. Doğu Akdeniz ekosistemi bu egzotik göçler nedeniyle çok değişiyor" dedi.

Amatör balıkçılar ise son zamanlara kadar daha çok izmarit balığı tuttuklarını, bunun yerine artık kovalarını gırt gırt balığı ile doldurduklarını söyledi.

Antalya Körfezini çizgili gırt gırt sardı

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle