Gündem Haberleri

  Akdeniz kıyılarında yeni bir balık türü

  Hürriyet Haber
  04.11.2001 - 00:56 | Son Güncelleme:

  Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin yaptığı araştırmalar sonucu, Akdeniz'de yaşayan balık türlerine ‘‘külah balığı’’ da eklendi. Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'de yaşayan külah balığının kendisine yeni yerleşim yeri olarak Türkiye kıyılarını seçmesinin nedeninin, küresel ısınma ve denizlerdeki tuzlanma olduğu bildirildi.

  Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yard. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, öğretim görevlileri Hayri Gülyavuz ve Türker Bodur ile Antalya Körfezi'nde yaptığı dalışları sırasında, literatürde ‘‘Fustilaia commersonii’’ olarak geçen, yaşadığı denizlere kıyısı bulunan ülkelerde ise ‘‘Cornet Fish’’ adıyla bilinen bir balık buldular.

  Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'de görülen bu türün yaklaşık 10-13 santimetrelik küçük bir ferdinin Antalya Körfezi'nde bulunması üzerine, bu balık türünü araştırmak üzere Dekan Prof Dr. Ramazan İkiz başkanlığında araştırma grubu oluşturuldu. Baığa, Türkçe ‘‘külah balığı’’ ismini veren araştırma grubu üyeleri, çalışmalarını sürdürdü.

  Prof. Dr. İkiz'in başkanlığındaki ekip, yaz mevsimi süresince yaptıkları dalışlar sırasında, bu türe ait yeni fertler buldular. Bir balıkçının da yaklaşık 70 santimetre boyunda bir ‘‘Külah balığı’’ yakalaması ile bu türün kendisine yeni yerleşim yeri olarak Türkiye'yi seçtiği ve hızlı şekilde yayıldığı tespit edildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı