Gündem Haberleri

  Akdeniz insanı yüksek tansiyona bağışıklı

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  12 ülkede, 42 yıldır yüksek tansiyonlular üzerinde sürdürülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, tansiyon ABD ve Kuzey Avrupalılar için 'ölümcül' tehlike. Akdenizliler ise hastalıkla yaşamayı başarıyor.

  Dünyanın farklı ülkelerindeki yaşam tarzı farklarının yüksek tansiyona karşı dayanıklılığı da etkilediği ortaya çıktı.

  ABD, Hollanda, Finlandiya, eski Yugoslavya, İtalya, Yunanistan ve Japonya'da son 42 yıldan bu yana sürdürülen ve 12 bin kişinin üzerinde yapılan dev araştırmanın sonuçları New England tıp dergisinde yayımlandı. Rapora göre, yüksek tansiyondan şikayetçi Amerika ve Kuzey Avrupalı erkeklerin ölüm olasılığının aynı durumdaki bir Akdenizli veya Japon'dan çok yüksek.

  Beslenme önemli

  Araştırmayı yöneten ekibin başkanı Dr. Peggy van den Hogen, Japonya ve Akdeniz ülkelerinde yüksek tansiyondan yakınan 28 kişiden sadece birinin, ABD veya Kuzey Avrupa'da ise yedi kişinin öldüğünü açıkladı. Hollanda Kamu Sağlığı Enstitüsü görevlisi Dr. Van den Hogen, ABD ve Avrupa'da sadece aşırı yüksek tansiyonun değil, normal ölçülerde yüksek tansiyonun da ölümcül hastalık olduğuna dikkat çekti. Araştırma ekibi bu sonucun genetik farklılıkla açıklanabileceğini, bununla birlikte Japonya ve Akdeniz ülkelerinde yaşam tarzı ABD ve Kuzey Avrupa'ya göre daha sağlıklı olduğunu vurguladı. Güney Avrupa'da daha az et tüketilirken daha çok süt ürünleri, zeytinyağı ve balık tüketiliyor. Uzmanlar, peynir, zeytinyağı ve balığın özellikle yüksek tansiyon gibi zararlı etkisi uzun vadede görülen rahatsızlıkların yol açtığı zararı dengelediğini söyledi.

  Araştırmada kaydedilen diğer önemli fark ise, Akdeniz ülkeleri ve Japonya'da yüksek tansiyondan şikayetçi kişilerin tedavi yolları ararken, ABD ve Kuzey Avrupa'da bunun genellikle ihmal edildiği, halkın yüksek tansiyonu çoğu zaman hastalık bile saymadığı dikkat çekti.

  ABD Kalp Sağlığı Derneği sözcüsü Dr. Richard Pasternak, yüksek tansiyonun hiç bir düzeyinde kişinin kendisini hasta saymamasının mümkün olmadığını vurguladı, ‘‘Yüksek tansiyonun tehlikesizi olmaz’’ diye konuştu.

  Boston'daki Massachusetts Hastanesi Önleyici Kardiyoloji Bölüm Şefi Dr. Pasternak, ABD'de sadece hastaların değil, doktorların da 9'a 14'ün altındaki tansiyonu tehlike sınırı dışında gördüklerini; bunun çok yanlış ve tehlikeli olduğunu söyledi. Yüksek tansiyonun kişileri nasıl etkilediği araştırılırken mutlaka aile tarihçesine bakmak gerektiği, ailesinde kalp ve damar rahatsızlıkları ve bu nedenle ölüm olayları olan kişilerin tansiyonlarının normalin üzerinde ise kaç olduğuna bakmadan mutlaka tedavi ve sağlıklı yaşam yollarını aramak zorunda olduğu vurgulandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı