Gündem Haberleri

  Akdeniz’de Çevre

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BRAVO

  ÇED Raporu getirmeyene izin yok

  Antalya Mahalli Çevre Kurulu, ruhsat konusunda titiz davranıyor.

  MAHALLİ Çevre Kurulu, Antalya bölgesindeki çevresel konularda çok hassas davranıyor. Vali Yardımcısı Mustafa Seyman başkanlığında toplanan ve ilgili müdürlüklerin yanı sıra ATSO, Büyükşehir ve Kepez Belediyesi'nden yetkililerin katıldığı toplantıda, kum-çakıl ocağı, turistik tesis inşaatı gibi işler için, ÇED Raporu hazırlayan firmalara yönetmelik yükümlerini yerine getirmek koşuluyla, ruhsat verilmesi kararlaştırıldı.

  BELEDİYENİN FİYATI FAZLA

  ÇED Raporu hazırlayan ve Alanya'nın Yeşilöz Mevkii'nde Kuvarsit ocağı açmak isteyen Eti Elektro Metalurji A.Ş. firmasına da, ÇED yükümlülüklerinin yanı sıra, dinamitle çalışmalar esnasında, çevrede patlamalardan doğacak hasarın da, bu firma tarafından karşılanması koşulu ile izin verildi.

  Diğer yandan Kurul, tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve imhasından sorumlu olan Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin istediği, kilo başına 400 bin lira ücreti fazla bularak, yeniden değerlendirilmesini uygun gördü.

  Koleje ödül

  ÇEVRE Koruma Vakfı'nca düzenlenen, katı atıkların ayrıştırılması programında, en çok pet şişe toplayan Antalya Koleji İlköğretim Okulu 5-B Sınıfı öğrencileri, ödüllendirildi.

  Çevreye gösterdikleri duyarlılıktan dolayı, Antalya Valisi Ertuğrul Dokuzoğlu tarafından, Teşekkür Belgesi ile onurlandırılan minik öğrencilerin, kısa sürede 2000 pet şişe topladıkları bildirildi. Vali Dokuzoğlu'ndan Teşekkür Belgesi'ni, sınıfı adına Aytül Baskın adlı öğrenci aldı.

  Küçük Burun'a yeşil makyaj

  KEMER'de, Ayışığı Plajı ile yat limanı arasında kalan, Küçük Burun Yarımadası ağaçlandırılıyor. 15 Yıldır Folklorik Yörük Parkı olarak işletilen Küçük Burun'a, çoğunluğu kızılçam olmak üzere, 1500 fidanın dikimine başlandı.

  İşletmeci Orman Mühendisi Kutsal İyicil, Yarımada'nın, kızılçamın yanı sıra makilik ve sarmaşıklarla da donatacaklarını bildirdi.

  Nükleer konferansı

  Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Suphi Kormalı, öğrencilere nükleer enerji hakkında bilgi verdi

  AKDENİZ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nin, eğitim ve öğrenime başlayışının 10. Yılı etkinlikleri kapsamında, ‘‘Nükleer Enerji’’ konulu bir konferans düzenlendi.

  Fakültenin Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suphi Kormalı tarafından verilen konferansa, öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

  Prof. Dr. Kormalı, ülkemizde, tıp başta olmak üzere, çeşitli konularda nükleer enerjiden yararlanıldığını söyledi. Konuşmasında, atom enerjisinin tarihçesi ve ABD'deki gelişme süreci hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Suphi Kormalı, öğrencilere Nükleer Santrallerin nasıl çalıştığını da anlattı.

  Çeşitli şekillerde enerji üretilebileceğini belirten Prof. Dr. Kormalı, kulaktan dolma bilgilerle, nükleer enerjiye karşı çıkmanın da doğru olmadığını bildirdi.

  Eğirdir gölü yükseliyor

  EĞİRDİR Gölü'nde, son bir yıldır su seviyesi yükseliyor. DSİ, sürekli ölçümler yapılan göldeki su seviyesinin normal olduğunu açıklamasına rağmen, halk arasındaki çeşitli dedikodular, vatandaşları endişelendiriyor.

  Bazı çevrelerin su seviyesindeki artışı, Marmara depreminin bir uzantısı şeklinde yorumlamaları, vatandaşları rahatsız ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı