Gündem Haberleri

  Akdamar'a referandum rötarı

  Sebahattin YILMAZ/VAN, (DHA)
  16.05.2010 - 10:34 | Son Güncelleme:

  ANAYASA değişiklik paketinin oylanması için 12 Eylül 2010'da yapılacak referandumla aynı güne denk gelen Akdamar Kilisesi'nde Ermenilerin yapacağı ilk ayin Van Valisi Münir Karaloğlu'nun yaptığı görüşmeler sonrası 19 Eylül'e ertelendi.

  Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan ile görüşen Vali Karaloğlu, Ermeni Cemaati'nin bu teklifi olumlu karşıladığını ve Akdamar Kilisesi'ndeki ilk ayinin 19 Eylül 2010’da yapılacağını söyledi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Van Valiliği'nin girişimleri sonucu 12 Eylül 2010 tarihinde Akdamar Adası'nda bulunan ve aynı adı taşıyan kilisede Ermeniler'in yapacağı ilk ayin, aynı gün Anayasa değişiklik paketinin oylanması için yapılacak referandum nedeniyle tehlikeye düştü. Bunun üzerine harekete geçen Vali Münir Karaloğlu, referandum tarihinin belirlenmesi ardından Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan'ı aradı. Vali Karaloğlu, Başpiskopos Ateşyan'a, daha önce mutabık kaldıkları 12 Eylül tarihinde referandum yapılacağını, Türkiye'deki Ermeni kökenli vatandaşların oy kullanamama riski olduğunu anımsatarak, cemaat için sorun oluşturmaması halinde kilisedeki ayinin 1 hafta sonra 19 Eylül'de yapılmasını önerdi. Ruhani Meclis Başkanı Ateşyan, ayinin zorunluluk nedeniyle 1 hafta sonraya alınmasının sorun oluşturmayacağını belirterek, 19 Eylül tarihinin kendileri için uygun olabileceğini söyledi. Ateşyan'a bu yaklaşımından dolayı teşekkür eden Karaloğlu, yapılan hazırlıkların tekrar gözden geçirildiğini aktardı.

  Akdamar Kilisesi'nde yapılacak ayinin 1 hafta sonraya ertelenmesi ardından şimdiden otellere yapılan rezevasyonlarda 19 Eylül 2010 tarihine göre yeniden düzenleneceği belirtildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı