Gündem Haberleri

  Akdamar Kilisesi'ndeki beşinci ayin

  AA
  07.09.2014 - 13:33 | Son Güncelleme:

  Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi'nde bu yıl beşincisi yapılan ayin sona erdi.

  Türkiye Ermenileri Patrikvekili Aram Ateşyan'ın yönettiği ayin, yaklaşık 2 saat sürdü. Kilisedeki yer darlığı nedeniyle vatandaşların gruplar halinde içeri alındığı ayine, yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda kişi ilgi gösterdi.

  Vatandaşların duygulu anlar yaşadığı ayinde, yoğunluk nedeniyle kiliseye giremeyen çok sayıda kişi de dışarıda mum yakıp dua etti.

  Ayin esnasında konuşan Ateşyan, Akdamar Kilisesi'nin 925 yılında inşa edildiğini anımsatarak, o günden bu güne kadar hiçbir Rum Patriğinin Akdamar Kilisesi'ndeki duaya katılmadığını, yakarışlarına iştirak etmediğini söyledi.

  Bu günkü ayinin bu yönüyle tarihi bir gün olduğuna dikkati çeken Ateşyan, ayine katılan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adana Konsolosu John Espinoza, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Süryanı Ortodoks Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin, New York Patriği Başepiskopos Khajag Barsamyan, bakanlık temsilcileri ve din adamlarına teşekkür etti.

  "Gördüğünüz gibi kiliseler arası sorun yaşamıyoruz. Her zaman tüm kiliselerin dini önderleri yan yanayız ve ülkemizin, dünyamızın huzuru, barışı için dua ediyoruz" diyen Ateşyan, bu gün de semavi üç dinin liderlerinin yan yana gelerek dünya barışı ve huzuru için dua edeceğini dile getirdi.

  "Tüm insanlar kardeştir"

  Ateşyan, şunları kaydetti:

  "Bugün biliyorsunuz, Suriye'de, İran'da, Irak'ta, Gazze'de masum canlar öldürülüyor. Katliam yapılıyor, kanlar akıtılıyor. Bugün hep birlikte tüm dini önderlerimiz ve sizlerin dualarıyla sesimizi tanrıya yüceltip diyoruz ki tanrım, ülkemize huzur, dünyaya barışı getir. Din adına mezhep adına adam öldürmek hiçbir kutsal kitabın yasasına uygun değildir. Ne Tevrat'ta, ne İncil'de ne de Kur'an'da din adına insan öldürülmesi emredilir. Kutsal kitap İncil'de Rab, İsa mesih, 'öldürmeyeceksiniz' diye buyuruyor. Ama ben size söylüyorum ki bırakın öldürmeyi tüm insanlar kardeştir, kardeşe aptal diyen cehennem ateşinde yanar. Çünkü tanrı o insanı aptal diye yaratmaz. Kendisinin bir parçasıdır. Bizlerde yer yüzünde tanrının temsilcileriyiz. Öyle ki insanoğluna en ufak sözlü hakaret bile İncil'de, 'cehennem ateşinde sabit kılınacaktır' deniliyor. Gelin bugün de hep beraber tüm kiliselerin birliği için, tüm dinlerin birliği için ve dünya barışı için dua edelim."

  Konuşmasının ardından dua eden Ateşyan ve beraberindeki din adamları, ayinin bitmesiyle kiliseden dışarı çıkarak, ilahiler eşliğinde kilisenin önünde bekleyen vatandaşlara kutsal ekmek ikram etti.

  Ayin için İstanbul'dan gelen Lusavoriç korosunun seslendirdiği ayin sonrası Van Büyükşehir Belediyesi korosundaki Dengbej kadınlar da Kürtçe şarkılar söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı