Gündem Haberleri

  Akdağ: Türkiye'de 9 vaka var

  (Hürriyet İnternet)
  08.01.2006 - 21:04 | Son Güncelleme:

  Van'da bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yaptığı incelemelerde kuş gribi vakalarına karşı tüm önlemlerin alındığını söyledi.

  Van'da, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kuş gribi vakalarına karşılık Dünya Sağlık Örgütü'nden uzmanlarla birlikte çalıştıklarını belirterek, Türkiye'de Doğubeyazıt'taki vakada olayın erken tanı sayesinde büyümeden önlem alındığını söyledi.

  Türkiye genelinde 9 vakaya rastlandığını, bunlardar 3'ünün yaşamını yitirdiğiri bildiren Akdağ, vakalarda önemli bir hususun kümes hayvanı yetiştirme konusu olduğunu söyledi. Akdağ, özellikle Türkiye'de kendisinin bakanlığını yaptığı bir dönemde artık ailelerin kümes hayvanı yetiştirmesini tercih etmediklerini söyledi.

  Bakan Akdağ'ın yanında bulunana Dünya Sağlık Örgütü'nün bir üyesi de Türkiye'ye karşılık bir kısıtlama yapılmadığını, vakaya karşı standart önlemlerin alınması gerektiğini ve açıkta bulunan her türlü kanatlı hayvana temastan kıçınılması gerektiğini söyledi. Yetkili gerekli önlemlerin ve olaya karşı koordinenin son derece hızlı yapıldığını olay karşısında hükümetin tavrının da şeffaf olduğunu söyledi. 1997'de ilk vakanın ortaya çıkışından sonra dünyada olayı gözlemlediklerini bildiren yetkili bu tecrübelerini Türkiye ile paylaşacaklarını söyledi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı