Gündem Haberleri

  Akdağ’da geyim sayımı

  Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)
  28.12.2009 - 17:43 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, Çivril’de yer alan Akdağ’da geyik sayımı yaptı. 10 yıldır popülasyonu dengede kalan geyiklerin 500 civarında olduğu belirlendi.

  Denizli Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Mustafa Kallimci, “Akdağ'da geyik popülasyonu 10 yıldır yerinde duruyor. Son 10 yılda geyiklerin sayısında ne azalma ne de çoğalma var. Güçlü hayvanlar yaşama devam ediyor, hasta ve yaşlıları ise kurtlar yiyor” dedi.

  Kallimci, Akdağ'da bu yılki geyik sayımının 4 gün sürdüğünü ve aralık ayının ilk haftasında tamamlandığını kaydetti. Mustafa Kallimci, “Kaçak avcılığa karşı son yıllarda yapılan büyük mücadelede çok önemli mesafe kat ettik. Geyiklerin sayımını her yıl çiftleşme döneminde yapıyoruz. Kasım ayının başından Aralık ayının ilk haftasına kadar geyikler çiftleşir. 6 grup bu yılki geyik nüfus sayımına katıldı. Akdağ'da son yıllarda kurt sayısı da arttı. Geyik popülasyonunu kurtlar dengede tutuyor” diye konuştu.

  SAYIM NASIL YAPILIYOR?

  Akdağ'daki geyik sayımı için dağı iyi bilen 30 kişilik köylü ile mühendislerden oluşan 6 grup birlikte çalışıyor. ‘Sürekçi’ adı verilen köylüler 6 gruba ayrılarak geyiklerin yaşam alanlarında teneke ve ıslık çalıp gürültü çıkarıyor. Gürültü üzerine geyikler harekete geçiyor. Geyiklerin geçiş güzergahlarına kurulan 6 grup dürbünlerle geyik sayımını yapıyor. Sayım esnasında dişi, erkek ve yavru geyikler de ayrılıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı