Gündem Haberleri

  Akdağ: "1 milyar YTL'lik tasarruf hedefliyoruz"

  Mehmet EZER/ ANTAKYA (Hatay),(DHA)
  19.10.2008 - 15:49 | Son Güncelleme:

  SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, 23 ilde uygulamaya geçilen aile hekimliği uygulamasıyla, birinci basamak sağlık hizmetinde kaliteyi yükseltirken, 1 milyar YTL'lik tasarruf sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

  Antakya Devlet Hastanesi'ni ziyaret edip, Hatay İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez ve Hastane Başhekimi Mustafa Erdoğan'dan yürütülen hizmetler hakkında bilgi alan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 23 ilde uygulamaya geçilen aile hekimliğiyle ilgili 8 bin 100 kişi üzerinde yapılan anketlerde vatandaş memnuniyetinin yüzde 87 seviyesinde olduğunu belirtti.

  23 il dışında memnuniyet oranının yüzde 75 civarında kaldığını kaydeden Bakan Recep Akdağ, aile hekimliğinin tüm Türkiye'de yaygınlaşmasıyla 800 milyon- 1 milyar YTL arasında tasarruf sağlanacağını bildirdi.

  Akdağ, “Bu ay içinde Europet Scala firması 8 bin 100 kişi üzerinde vatandaşın altığı hizmet kalitesini ve memnuniyeti sorguladı. Bu araştırmada aile hekimliğine geçilmemiş olan yerlerde birinci basamak sağlık hizmetleri ve sağlık ocakları hizmetlerinde yüzde 75 civarında bir memnuniyet olduğunu görüyoruz. Aile hekimliğine geçtiğimiz 23 şehirde her iki sorgulamanın ortalaması yüzde 87'lere ulaşıyor. Bu çok iyi bir oran. Ayrıca aile hekimliğine geçilen illerimizde yıllık 170 milyon YTL tasarruf sağlanmış olduğunu görüyoruz. Tüm Türkiye’de aile hekimliğine geçildiği zaman aşağı yukarı 800 milyon- 1 milyar YTL tasarruf yapabileceğimizi düşünüyoruz. Yani bir taraftan vatandaşa verilen hizmet iyileşip, memnuniyet artarken, bir yandan da mali açıdan bu hizmetlerin sürdürülmesi kolaylaştırılıyor” dedi.

  Akdağ, aşılama oranı, hamile ve bebek tespitleri, anne ölümleri gibi bir takım göstergeler açısından da aile hekimliğine geçilen illerde iyileşmeler yaşandığını kaydederken, yetersiz olan doktor sayısını arttırmanın yollarını aradıklarını vurguladı.

  Akdağ, Hatay'a yönelik sağlık hizmetlerinde de önemli atılımlar yapıldığını anlatıp, İskenderun’da 250 yataklı hastanenin yapımı için ihale açıldığını, Antakya’da temin edilecek 200-300 dönümlük arazi üzerinde de içinde psikiyatri, rehabilitasyon ve kardiyoloji başta olmak üzere tüm bölümlerin bulunduğu kampus hastanesinin yapılacağını müjdeledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı