Gündem Haberleri

  Akciğer hacmi geniş olanlar daha zeki

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 11:01 | Son Güncelleme:

  Karadeniz Teknik Üniversitesi`nde (KTÜ), aynı sınıftaki 200 öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmanın, akciğer hacmi geniş olan insanların beyin fonksiyonlarının daha iyi çalıştığı ve daha zeki olduklarını ortaya koyduğu bildirildi.

  KTÜ Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Üner Tan, Tıp Fakültesi`nde aynı sınıfta öğrenim gören 200 öğrenci üzerinde yaptıkları araştırmada, öğrencilerin akciğer kapasitelerini tespit ettikten sonra, onları birtakım zeka testlerine tabi tuttuklarını belirtti. Prof. Tan, belli bir seviyede olan bu öğrencilerde, akciğer hacmi geniş olanların testlerde daha başarılı olduklarını gözlemlediklerini söyledi.

  Akciğer hacminin geniş olmasının, kanla birlikte beyne giden oksijenin daha fazla olması anlamına geldiğini, beyin oksijenle ne kadar iyi beslenirse, o kadar iyi çalıştığını anlatan Tan, akciğer rahatsızlığı olan insanlarda, yeterli oksijeni alamadığı için beyin fonksiyonlarının yetersiz kaldığını söyledi.

  Tan, düzgün solunumun yeterli oksijen alınması için çok önemli olduğuna, solunumun mutlaka burundan yapılması gerektiğine işaret ederek, burunla ilgili bir tıkanıklık varsa veya burunda kemik, et oluşmuşsa bunun en kısa zamanda tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.  Çocukların, en iyi şekilde burundan nefes alıp vermesine dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Tan, "Eğer çocuklarımızın zeki olmasını istiyorsak, beyin gelişimini yakından ilgilendiren oksijeni nasıl aldıklarına da dikkat etmeliyiz" dedi.
     
  Tan, çok faydalı olan spor yapma alışkanlığını kazanmamız gerektiğine de dikkati çekerek, "Bu alışkanlığı çocuklarımıza da kazandırmalıyız. Spor akciğerlerimizin hacimlerinin gelişmesini ve rahat nefes almamızı sağlayacaktır. Sporun zekayı artırdığı bir gerçektir. Ben başarılı sporcuların bu nedenle daha zeki olduklarını savunuyorum" diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı