GeriGündem Akbulut: İtalya içişlerimize karışamaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akbulut: İtalya içişlerimize karışamaz

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, İtalyan Parlamentosu'nca 6-7 Temmuz 1999 tarihlerinde yapılan görüşmeler sonunda, Türkiye'ye yönelik kabul edilen önergeyi tümüyle ‘Reddettiğini’ açıkladı. İtalya'nın olumsuz tutumuna sert ve kararlı bir mesajla yanıt veren Akbulut, İtalya dahil hiçbir ülkenin içişlerimize karışamayacağına dikkati çekti.

TBMM Başkanı Akbulut, önceki gün yayımladığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

İZAHI MÜMKÜN DEĞİL

Terörizm acısını kendisi de yaşamış olan bir NATO müttefikimizin bir terör örgütüne ve onun elebaşına kanat germe anlamına gelebilecek davranışlarda bulunmasını izah etmek mümkün değildir. Türkiye kaybettiği vatandaşlarının ızdırabını da yüreğinde taşıyarak, terörizm mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye ayrıca bu büyük uluslararası tehlikeye karşı bütün dünya ülkelerine işbirliği çağrılarında bulunmaya devam edecektir.

İNFİAL UYANDIRIYOR

İtalyan siyasetçilerinin, bu anlaşılmaz davranışları Türk kamuoyunda büyük infial uyandırmaktadır. TBMM, Türk halkının bu haklı hissiyatına tercüman olmayı görev bilmekte ve bir teröristi himaye eden tutumlardan bir an önce vazgeçilmesini istemektedir.

DOSTLUĞA ZARAR VERİYOR

İtalyan Hükümeti'nin hangi saikle olursa olsun giriştiği davranışlar, Türk-İtalyan milletlerasi arasındaki dostluk ve işbirliğine zarar vermektedir. İtalya dahil hiçbir ülkenin içişlerimize karışması kabul edilemez. Türk Devleti dış iddia ve beyanlara rağmen kendi hukukunun ve milli menfaatlerinin gereklerine yerine getirecek kadar büyüktür.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle