Gündem Haberleri

  Akbulut çekildi

  Hürriyet Haber
  03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, bugün yaptığı bir basın toplantısıyla cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildi. Toplantıda zaman zaman sesi titreyen Akbulut, kendisine destek verenlere teşekkür etti. Akbulut, partisinden aldığı oyun `yarı yarıya olduğunu' iddia etti.

  İkinci turda 88 oy alarak ikinci sıraya yerleşen Akbulut, oylama sürecinde liderler tarafından demoktratik ve hukuki olmayan yöntemler uygulandığını öne sürdü. Akbulut, ``Aksi durumda seçilmem mümkün olabilirdi. Uzak bir ihtimal değildi, kendimi şanslı görüyordum'' dedi. Akbulut, kendisinin hem muhalefet, hem de iktidardan oy aldığını, ANAP'tan kendisini destekleyenlerin sayısının yarı yarıya olduğunu belirtti. Yılmaz'a sitem etmesine rağmen partisine kırgın olmadığını ifade eden Akbulut, ``Anayasa değişikliğinde bizde parti içi demokrasi var dediler. Ancak bu oylamada tavır değişti. Nasrettin Hoca'yı yanlız bırakanların kimler olduğu ortada'' dedi. Akbulut, sorular üzerine TBMM Başkanlığı'ndan da partisinden de istifa etmesinin sözkonusu olmadığını belirtti. Akbulut, ``Sezer'i eleştiriyorsunuz, seçilmesi durumunda kendisinin vekili olacaksınız?'' sorusuna, ``Ben eleştirmiyorum, yalnızca siyasette tanınmadığını söyledim. Vekilliğini de yaparım'' dedi.

  ®MDBO¯Bu durumda 5 Mayıs Cuma günü yapılacak üçüncü tur seçimlerde diğer adaylardan çekilen olmazsa, 6 kişi yarışacak. TBMM, aynı gün, Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Cumhurbaşkanını belirleyecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı