Gündem Haberleri

  Akbıyık: Öğrenci affı başarıyı düşürüyor

  Bolu
  22.02.2005 - 15:55 | Son Güncelleme:

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık, “Öğrenci affı, üniversitelerin başarısını düşürüyor” dedi.

  Rektör Prof. Dr. Akbıyık, üniversitelere yönelik öğrenci affının, üniversitelerde başarının düşmesine neden olduğunu, üniversitelerinden, 5 yılda 3 bin 439 öğrencinin, kaydı silindiği için veya diğer nedenlerden dolayı ayrıldığını söyledi.

    

  Prof. Dr. Akbıyık, bin 368 öğrencinin ise kendi isteğiyle ayrıldığını ifade ederek, “Bin 91 öğrencinin devamsızlık nedeniyle ilişiği kesildi. Üniversitemizde eğitim gören 20 bin öğrenci arasından 5 yılda sadece 4 kişinin disiplin cezası alarak ayrılması, üniversiteler arasında bir ilki oluşturuyor” diye konuştu.

    

  Bu tablo ortadayken, üniversitelerinde yüzde 22 oranında olan başarısız öğrencilere af çıkarılmasını eleştiren Prof. Dr. Akbıyık, şöyle devam etti:

    

  “Bu kadar öğrencinin hepsi gelmese de dörtte biri gelerek tekrar kayıt yaptıracak. Bu öğrencilere, iktidardan seçmene selam kabilinden her gelen hükümet bir af yasası çıkarıyor. Bu adeta kötü bir gelenek haline gelmiş. Biz bu noktada başarıyı arttırmak yerine, başarısız öğrencilere ödül vermiş oluyoruz. Bu konunun geçmiş yıllardan beri sulandırıldığı ve siyasi bir karar olduğu görüşündeyim. Başarısızlığın temeline inmek yerine olayı sondan çözme yoluna gidiliyor.”

    

  Başarısız olarak üniversiteden ayrılan öğrencilerin başarıyı düşüreceğini savunan Prof. Dr. Akbıyık, şunları kaydetti:

    

  “Afla gelen öğrenciler gelecek, yine bizden not dilenecek. Çalışma ve okuma istekleri yok. Üniversite öğrencilerimizin şu anda sağlıklı yürütülen eğitim öğretim ortamında bu öğrencilerin gelmesiyle birlikte bir dalgalanmaya ortaya çıkacak. Affedilen öğrenciler, eğitim ve öğretimden koptukları için başarı oranları çok düşük olacak. Türkiye'de 'Nasıl olsa affedilirim, nasıl olsa af yasası çıkar' deniliyor ve suç oranı artıyor. Af çıkarılıyor, başarı oranı düşüyor. Bu, başarısızlığa prim vermektir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı