Gündem Haberleri

  Akbas Amerika'da göğsümüzü kabarttı

  Hürriyet Haber
  17.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bir çifte ait ‘Kaşif’ isimli Sakarya cinsi çoban köpeği, New York'ta 2600 köpeğin katıldığı yarışmada kendi türünde birinci seçildi.

  NEW York'un ünlü Manhattan Square Gardens salonunda Westminster Kennel Club'ın düzenlediği geleneksel köpek yarışmasına katılan 3 yaşındaki Kaşif, kar beyazı rengindeki kısa tüyleriyle dimdik bir vaziyette yürüyüş yaptı. Salondaki binlerce kişi 56 kiloluk Sakarya cinsi köpeği ayakta alkışladı. Kaşif'i 12 milyon kişi de ekranları başında hayranlıkla izledi.

  İlk yarışma deneyimi

  Kaşif'in Amerikalı sahibi öğretmen Marilyn Harned köpeklerinin ilk yarışma deneyimi olduğunu belirterek şöyle konuştu: ‘Ön elemeleri kazanmış 156 cinsten 2 bin 600 köpeğin katıldığı yarışmada Kaşif’in tüm cinslerin birincisi seçilmesini beklemiyorum. Ancak kendi cinsinde birinci seçildi. Hakem heyetinin Anadolu çoban köpekleri hakkında pek bilgileri yok. Ama gelecek yıl tüm cinslerin en iyi köpeği seçilecek' dedi.

  Kulüp kurdular

  Emlakçı kocasıyla 30 yıl önce California'da Anadolu Çoban Köpeği Kulübü'nü kuran Harned, 1989'dan beri Sakarya cinsi, Şahmerdan, Kira, Altın Kılıç, Yalaz, Manika, Yıldız, Çomar ve Midas adlarındaki köpeklerin yarışmalarda birincilikler aldığını söyledi. Harned bugüne kadar 3 bin 600 Sakarya cinsi çoban köpeği yetiştirip sattıklarını belirtti. Doğan ULUÇ / NEW YORK

  En büyük köpek kulübüne girdi

  Akyaka olarak da bilinen Akbaş, Sivas Kangal'la birlikte, 1989’da ‘‘Anadolu Çoban köpeği’’ sınıfına sokularak ilk kez 10 Nisan 1989'da dünyanın en büyük köpek kulübü FCI (Fedaration Ciynologique Internationel) tarafından kabul edildi. 1996’da ise American Kennel Clup tarafından 'Muhtelif' sınıfına 143'üncü ırk olarak alındı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı