Gündem Haberleri

  Akbank Oda Orkestrası'ndan mitoloji

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şef Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası, eski Yunan dünyasının mitolojisi ve bale dünyasının temalarını usta yorumcularımızdan piyanist Gülsin Onay'ın katılacağı bir konserde işliyor. Sabancı Center Hacı Ömer Salonu'nda bugün saat 19.30'da başlayacak konserde özellikle Rönesans'tan bu yana sahne sanatlarının vazgeçilmez ilham kaynağı olan eski Yunan mitolojisi teması çerçevesinde Mozart'ın ‘‘İdemeneo'' operasından bale müziği seslendirilecek.

  Bu bale müziği operaya bizzat Mozart tarafından, Münih'teki sahnelenişi sırasında eklenmiş. Gelmiş geçmiş en büyük opera bestecisi Mozart ‘‘İdemeneo''da Girit Kralı İdemeneo'nun Truva Savaşı'ndan dönüşünü anlatıyor.

  Ayrıca Akbank Oda Orkestrası, Gülsin Onay'a Mozart'ın gençlik yıllarının başeserlerinden olan Piyano Konçertosu K. 271'de de eşlik edecek. Bir piyano virtüozu olan Mozart, çoğunlukla kendi konserlerinde seslendirmek için 27 piyano konçertosu yazmış ve K. 271 bu repertuvarın vazgeçilmez eserlerinden biri olmuştur.

  Gülsin Onay'ın orkestrayla seslendireceği diğer eserse İngiliz besteci Benjamin Britten'in ilk gençlik yıllarında bestelediği ‘‘Young Apollo''. Yukarıda sözünü ettiğimiz eserin yanı sıra çok sayıda opera ve baleye konu olan Apollo, neoklasik dönemin ünlü bestecisi İgor Stravinsky'ye de esin vermiş. Stravinsky'nin günümüzün popüler dans müziklerine göndermeler yapan ‘‘Apollon Musagete'' isimli bale müziği de bu akşamki konserde seslendirilecek.

  Biletler: Tam 4, öğrenci 2 milyon TL. Bilet satış merkezleri: Aksanat (0212 252 35 00), Vakkoramalar: (Taksim-0212-251 15 71), (Akmerkez-0212- 282 09 65), (Suadiye-0216-260 90 90).

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı