Gündem Haberleri

  Akbank: Dünyanın ilk ’kredi makinesi’ni yaptık

  Hürriyet Haber
  03.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akbank, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin teknokentinde, kredi alma sürecini değiştiren bir buluşa imza attı.

  CeBIT’te ilk uygulaması yapılan ATM benzeri ’Kredi Makinesi’ sayesinde kredi başvuruları da artık bu cihazlardan yapılabilecek. Yıl sonuna kadar 10 adede ulaşacak olan Kredi Makinesi sayısının önümüzdeki 2 yıl içinde 100 adet olması hedefleniyor.

  AKBANK, self-servis kredi sağlayan yeni ürünü "Kredi Makinesi"ni tüketicilerin hizmetine sundu. Kredi Makinesi sayesinde kredi kartı ve bireysel kredi isteyen herkes şubeye gitmeden kredi alabiliyor. Belge ve kişisel bilgi ibrazından fotoğraf çekimine, imzadan kredi değerlendirmesine kadar tüm süreçler kredi makinesinde tamamlanıyor. Yıl sonuna kadar 10 adete ulaşacak olan Kredi Makinesi sayısının önümüzdeki 2 yıl içinde 100 adet olması hedefleniyor. Kredi Makinesinin önümüzdeki aylarda alışveriş merkezleri, havalimanları, Akbank Kredi Ekspres Şubeleri ve Akbank’ın iş ortaklarının mağazaları gibi noktalarda yer alması planlanıyor.

  DÜNYADA İLK: Kredi Makinesinin tanıtımı için CeBIT Bilişim Eurasia Fuarında düzenlenen basın toplantısında konuşan Akbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil, Kredi Makinesinin Türkiye’de ve dünyada bir ilk olduğunu, yüzde 100 Türk beyin gücü ve 1.5 yıllık ekip çalışmasının ürünü olarak ortaya çıktığını söyledi. Binbaşgil, makinenin gerek yazılım gerek donanım olarak İstanbul Teknik Üniversitesinin teknokenti Arı’da üretildiğini kaydetti. Kredi Makinesinin tamamen self-servis hizmet verdiğini ifade eden Binbaşgil, "Mümkün olduğunca bankacılığı özgür hale getirmeyi hedefliyoruz. Akbank bugün dünyada olabilecek en üst düzeyde teknolojiyi kullanan bir banka" dedi.

  36 MİLYAR YTL KREDİ: Binbaşgil, Türkiye’de bugün en fazla kredi veren banka olan Akbank’ın Haziran sonu itibariyle 36 milyar YTL kredi hacmine ulaştığını bildirdi. Türk tüketicisinin şube dışı kanallara artık alıştığını belirten Binbaşgil, para çekme işlemlerinin yüzde 90’ının ATM’lerden, para yatırma işlemlerinin yüzde 50’sinin BTM’lerden gerçekleştiğini, ayrıca son 1,5 yıldır geliştirdikleri CepKredi, WebKredi ve smsKredi gibi alternatif dağıtım kanallarının da tüketiciler tarafından benimsendiğini, bugün 100 kredi başvurusundan 68’inin bu kanallardan geldiğini kaydetti. Binbaşgil, "Şube dışı kanallardan 1.7 milyon başvuru aldık, 900 milyon YTL kredi kullandırdık. Bu orta çaplı bir banka anlamına geliyor" diye konuştu. Axess veya Wings sahibi olmak isteyenlerin de şubeye uğramadan kart başvurusunda bulunabildiğini ifade eden Binbaşgil, başvuru onaylandıktan sonra kişinin SMS ile bilgilendirildiğini ve kredi kartının adrese teslim edildiğini, kredi kartına daha kısa sürede sahip olmak isteyenlerin ise anında kart basım hizmeti veren Akbank şubelerinden birine giderek kartını alabildiğini anlattı.

  İLK UYGULAMA CEBIT’TE: Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Binbaşgil, Kredi Makinesinin bütçesine ilişkin bir soru üzerine, bir bankanın sıfırdan bu işi yapamayacağını, büyük bir yatırımın ardından gelen bir ürün olduğunu, Akbank’ın en son teknolojilere ulaşmak için 2001 yılında bu yana her sene 50 milyon dolar bütçe ayırdığını söyledi. Hakan Binbaşgil, "Başkaları bu makineyi isterse verecek misiniz?" sorusuna da "Başkalarına şu an için vermeyi düşünmüyoruz" yanıtını verdi. Kredi limitinin ilk etapta 10 bin YTL ile sınırlı olduğunu, zaman içinde limitin artabileceğini ifade eden Binbaşgil, "Şu anda 10 makinemiz var. 10 makineyi yıl sonuna kadar değişik lokasyonlarda kullanmak istiyoruz. Belli bir noktaya gelince 100’lü rakamları konuşabiliriz" diye konuştu. Binbaşgil, Kredi Makinesinin ilk uygulamasına CeBIT fuarındaki Akbank standında başladıklarını, buradan kredi almanın mümkün olacağını belirtti.

  E-imza ile kredi 10 dakikada çıkar

  HAKAN Binbaşgil, Kredi Makinesi’nden kredi alma süresi ile ilgili olarak da kredi başvurusundan parayı almaya kadar bütün işlemlerin 1-2 saat içinde bittiğini, elektronik imzanın yaygınlaşması ile birlikte bu 1-2 saatlik işlemin 10 dakika içinde tamamlanabileceğini kaydetti. Hakan Binbaşgil, "Kredi Makinesinin aşağı yukarı bir Akbank şubesi kadar işlem yapacağını öngörüyoruz. 10 şube açmış gibi düşünüyoruz. Bir Kredi Makinesi eşittir bir şube" dedi. Binbaşgil, banka sendikasyonları ile ilgili olarak "Türkiye ile ilgili yurt dışında çok olumlu hava var. Sndikasyon yoluyla borçyanma sorun olmaz" diye konuştu.

  Nasıl çalışıyor?

  HAKAN Binbaşgil, kredi makinesinin nasıl çalıştığına ilişkin olarak da şunları kaydetti: "Başvuru bilgileri ve alınmak istenen kredi miktarı, Kredi Makinesinin üzerindeki klavye veya telefon ahizesi yardımıyla giriliyor. Her bir işlem adımında ekrandaki Müşteri İlişkileri Yetkilisi (MİY), başvuru sahibini yönlendiriyor. Kredi makinesi fotoğraf çekiyor, kimliğin görüntüsünü kaydediyor. İmza paneli vasıtasıyla imza alıyor, kredi değerlendirmesini yapıyor. Başvuru uygun bulunduğunda SMS ile bilgilendiriyor. Bireysel kredi sözleşmesi Kredi Makinesinde başlıyor, imzalandıktan sonra tekrar Kredi Makinesine veriliyor ve kredi istenen Akbank ATM ya da BTM’sinden çekilebiliyor."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı