Gündem Haberleri

  "Akbaba" operasyonu davasında karar

  A.A
  14.05.2010 - 14:19 | Son Güncelleme:

  İzmir'de adam öldürme, haraç alma, ev ve iş yeri kurşunlama, planlayarak adam öldürme, adam kaçırma ve alıkoyma, zorla senet imzalatma, zorla ifade değiştirme, küçük yaşta kızı alıkoyma, gasp, uyuşturucu ticareti gibi 70 ayrı suça karıştıkları belirlenen 15'i tutuklu 57 sanığa, 1 ila 25'er yıl hapis cezaları verildi.

  İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Sedat Doğdu, Celal Yentüz, Zafer Şahin, Ruhi Ermiş, Gökhan Güney, Ali Berber, Hacı Canlan, Fırat Durmaz, Kenan Durmaz, Mehmet Emrah Bozan, Engin Durmaz, İbrahim Ceviz Kıran, Kadir Cevizkıran, Aydoğan Doğanay ve Mehmet Ali Karasaç ile tutuksuz sanıkların avukatların katıldı.

  Sanıklardan Sadullah Arık, son savunmasında, cinayet masasında görevli polis memuru olarak çalıştığını, cinayetleri çözmek amacıyla birçok kişiyle görüşmeler yaptığını, buradaki amacının cinayetleri çözmeye yönelik olduğunu söyledi. Arık, kesinlikle herhangi bir kişiye veya örgüte yardım amacı olmadığını vurguladı.

  Muharrem Destici de cinayet masasında görevli polis memuru olduğunu, yaptıkları tüm eylemlerin cinayetleri çözmeye yönelik olduğunu, diğer sanıklara yardım iddialarını kabul etmediğini ifade etti.

  Çete lideri olduğu iddia edilen sanık Sedat Doğdu ise, daha önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, “Bu celse savunmalarını yapan polis memurları Sadullah ve Muharrem dürüst kişilerdir. Bu kişiler benim silah yakalatma olayımda yakalandıktan sonra üzerimden düşen silahı teslim alan görevlilerdir. Ayrıca bende ruhsatsız silah yakalayıp işlem yapan kişilerdir. Bu hususu belirtmek istedim. Benim üzerime atılı olan Orhan Fidan'ın öldürülmesi olayında kullanılan silahın bana ait olmadığı belirlenmiştir. Diğer suçlamalarla da bir ilgim yoktur. Beraatimi
  istiyorum” dedi.

  Diğer sanıklar da haklarındaki iddiaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti.

  Mahkeme heyeti, 25 sanığın cezalandırılmasına yeterli nitelikte kesin ve inandırıcı kanıtlar elde edilemediğinden beraatlerine karar verdi.
  Mahkeme, suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları, bu örgütü birlikte yönettikleri Sedat Doğdu, Hacı Canlan ve Engin Durmaz ile Aydoğan Doğanay, Kadir Cevizkıran, İbrahim Cevizkıran, Gökhan Günay, Zafer Şahin ve Celal Yentüzün'ı adam öldürmek suçundan 25'er yıl hapis cezası verdi.
  Diğer sanıklar da örgüte üye olmak ve yardım etmek suçlarından 1'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı