Gündem Haberleri

  Akarcalı'dan 'sigara reklamı tasarısı'na tepki

  Hürriyet Haber
  20.12.2001 - 16:13 | Son Güncelleme:

  ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Formula-1 yarışlarının sigara reklam yasağı dışında tutulmasına ilişkin yasa değişikliği teklifinin "Anayasa`ya aykırı olduğunu" savundu.

  Akarcalı, TBMM Başkanlığı`na yaptığı başvuruda, DSP`li 5 milletvekilince bu doğrultuda verilen yasa değişikliği önerisinin işleme konulmamasını istedi. Akarcalı, şunları kaydetti:

  ``DSP Bursa Milletvekili Hayati Korkmaz ve diğer 4 DSP milletvekilinin, Formula-1 yarışlarını gerekçe gösterip Tütün Mamullin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun`da değişiklik yapılmasını öneren kanun teklifi Anayasa`ya aykırıdır.

  Formula-1 yarış organizasyonu uluslararası bir spor örgütü olmayıp Belçikalı bir kişiye, yani özel bir kişiye ait organizasyondur. Anayasamız bir kişiye ya da bir şirkete özel kazanç imkanı veren özel hak tanınmasına kapalıdır.``

  Akarcalı, Anayasa Mahkemesi`nin de tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi için getirilen her türlü reklam yasağının Anayasa`ya aykırı olmadığına karar verdiğini kaydetti.

  DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ

  DSP Bursa Milletvekilleri Hayati Korkmaz, Ali Rahmi Beyreli, Fahrettin Gülener, Ali Arabacı ve Orhan Ocak`ın 4 Aralık`ta TBMM Başkanlığı`na sunduğu öneri, yasanın sigara reklam yasağına ilişkin 3. maddesinin birinci fıkrasına, ``Ancak, Formula-1 adı altında düzenlenen otomobil yarışları Avrupa Birliği kuralları ve sınırlamaları içinde kalmak koşuluyla kapsam dışındadır`` ibaresinin eklenmesini öngörüyor.

  Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun, ``Tütün vetütün mamullerinin isim, marka veya alametler kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtımının yapılması veya bunların kullanılmasını teşvik ve özendirici kampanyalar düzenlenmesini`` yasaklıyor.
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı