Gündem Haberleri

  Akarcalı: Yeni oluşumların ufuk çizgisi yok

  Hürriyet Haber
  09.07.2001 - 15:07 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı, şimdiye kadar ortaya hiçbir fikir ve görüş koymamış, ufuk çizgisi çizmemiş olanların, ''Biz yeni oluşumuz, yapacağız, edeceğiz'' demelerinin, tabanda hiçbir yankı bulmadığını söyledi.


  Akarcalı, ANAP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Elazığ'ın Palu ilçesinde yapılan belediye meclis üyeliği seçimlerinde,ANAP'ın birinci parti olduğunu anımsattı.




  Kapatılan FP seçmenlerinin oyunun da DYP'ye gitmesine rağmen, ANAP'ın yüzde 36 ile yüzde 33 oy alan DYP'nin önünde yer aldığını kaydeden Akarcalı, ''Merkez sağın partisinin ANAP olduğunu, DYP'nin kalesinde, seçmenler belirledi'' dedi.




  Seçmenin artık kişilere değil, kurumlara cevap verdiğini ifade eden Akarcalı, bunun, aynı zamanda, yeni oluşumların peşinde koşanlara iyi bir cevap olduğunu söyledi.




  TACİR KONUMUNDALAR




  Akarcalı, yeni oluşumlara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, ''Şimdiye kadar ortaya hiçbir fikir koymamış, hiçbir görüş koymamış, hiçbir ufuk çizgisi çizmemiş olanların, (Biz yeni oluşumuz, yapacağız, edeceğiz) demeleri, tabanda hiçbir yankı bulmamaktadır'' dedi. Akarcalı, şöyle devam etti:




  ''Yeni oluşumların fikriyatı yok, ortaya koydukları hiçbir şey yok. Pazar durumuna göre, ürün satacak tacir konumundalar. Yani, Türk halkı, hangi ürünü, hangi siyasi fikri en iyi alacaksa, onu satarız gibi bir anlayıştalar, bu siyasette geçerli bir anlayış değildir. Ayrıca, siyasi partide var olan, gayrimemnun, kırgın, küsgün, insanları toplayarak, derleme toparlama bir şekilde ortaya çıkılmaz. Örneğin, bir sermaye grubu İstanbulspor'u satın alarak, en iyi futbolcuları, teknik direktörü ve en iyi imkanları sundu. Fakat, derleme toparlama olduğu için, fikir birliği ve inanç olmadığı için ferdi bazda iyi olmasına rağmen kolektif anlamda bir yere gidemediler.''




  ANAP'ın kongresinden sonra, bazı milletvekillerinin, yeni oluşumlara katılacağı yönünde görüş bulunduğunun hatırlatılması üzerine Akarcalı, ''Kim olursa olsun, hangi partide olursa olsun, kendisini o partide emaneten görüyorsa, asaleten olduğu yere gitsin'' dedi. Akarcalı, kimsenin, Türk seçmenine, emanetçi anlayışıyla oyalamaya hakkının olmadığını kaydetti.




   




   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı