Gündem Haberleri

  Akademisyen kocanın 'beni eşimden koruyun' talebine mahkemeden olumlu yanıt

  İstanbul DHA
  07.10.2015 - 16:59 | Son Güncelleme:

  Ayrılmak üzere olduğu karısından hakaret içerikli mailler aldığını öne sürerek 'önleyici koruma tebdiri' talep eden 28 yaşındaki akademisyen koca için mahkeme kararını verdi.H.Y. adlı kadın tedbir kararının aldırılması sürecinde boşanma işlemi gerçekleşen eski eşini 6 ay boyunca rahatsız edemeyecek. Karar uymazsa hapis cezasına tabi tutulacak.

  4 yıllık eşine boşanma davası açan koca, karısının kendisine mailler atmasından rahatsız olup mahkemeye başvurdu. Mahkeme 'Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi kanunu' uyarınca aile içi şiddeti önleme amacıyla kadının, eski kocasını 6 ay boyunca rahatsız etmemesine karar verdi.

  KORUMA TEDBİRİ TALEP EDİLDİ

  A.Y.Y. adına Anadolu Aile Mahkemesi'ne başvuran avukat Cansın Yönet, 4 yıl önce akademisyen A.Y.Y. (28) ile ODTÜ mezunu H.Y. (28)'nin evlendiğini ve geçtiğimiz Haziran ayında anlaşamadıkları için A.Y.Y.'nin karısından boşanmak için dava açtığını belirtti.
  Kocasının boşanma davası açtığını öğrenen H.Y'nin A.Y.Y.'ye aşağılayıcı, küçük düşürücü ve hakaret boyutuna varan mailler attığı belirtilen dilekçede, 6284 Sayılı 'Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi" kanunu ve "Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması" maddesi gereğince 'önleyici koruma tedbiri' talep edildi. A.Y.Y.'nin tek taraflı ısrarlı takip mağduru olduğu kaydedilen dilekçede iletişim araçlarıyla eşinden mailler alan adamın rahatsız edilmemesi yönünde karar verilmesi istendi. Süreç devam ederken çift boşandı.

  6 AY BOYUNCA RAHATSIZ EDEMEYECEK

  Anadolu Aile Mahkemesi şiddeti önleme amacıyla verdiği kararında H.Y.'nin, eski kocası A.Y.Y.'ye 'Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi kanunu' uyarınca 6 ay boyunca şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarla bulunmamasına hükmetti. Mahkeme ayrıca eşini rahatsız eden kadının yine aynı süre boyunca iletişim araçlarıyla A.Y.Y.'yi rahatsız etmemesine karar verdi.

  KARARA UYMAZSA HAPİS YATACAK

  Verilen kararı İstanbul Valiliği ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne de gönderen mahkeme tedbire karşı davranılması halinde kadının 3 günden 10 güne 'zorlama hapsi'ne tabi tuttulacağını hatırlattı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı